
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, onvif, http, https, DHCP, RTSP, QOS |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S/G/T), ISAPI, DNS, TCP/IP, UDP, ICMP, NTP |
| User Management | Up to 16 users of 3 levels of user authority: administrator, operator and common user |
| Web Browser | IE8+, Chrome57+, Edge16+, Firefox 52+ |
| Product Dimension | Φ97 mm × 62 mm (Φ3.8" × 2.4") |
| Power | RJ45: 0.139-0.088A, Max. 5W M12: 0.139-0.088A, Max. 5W |
| Protection | IP66, IK08 |
| Power Supply | RJ45: PoE (802.3af, 36~57V) M12: PoE (802.3af, 36~57V) |
| Camera Material | Front Cover: plastic Base: metal |
| Screw Material | SUS, Carbon steel coating |
| Package Dimension | 111 mm × 111 mm × 95 mm (4.4″ × 4.4″ × 3.7″) |
| Product Weight | RJ45: Approx. 260 g (0.57 lb.) M12: Approx. 255 g (0.56 lb.) |
| Startup and Operating Conditions | -30°C to +60°C (-22°F to +140°F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | English |
| General Function | Anti-flicker, heart beat, mirror, password protection |
| Power Interface | RJ45: PoE power supply M12: 4-core aviation plug |
| Cable Length | 50 cm |
| Image Sensor | 1/2.8''CMOS Progressive Scan |
| Min. Illumination | 0.01Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100, 000 s |
| Day & Night | Electronic Day to Night |
| Angle Adjustment | Pan: -50°~+50° Tilt: 0~60° |
| Focal Length | 2mm/2.8mm/4mm |
| Focal Length & FOV | 2mm:Horizontal FOV:132°, Vertical FOV:77°, Diagonal FOV:152° 2.8mm:Horizontal FOV:105°, Vertical FOV:56°, Diagonal FOV:126° 4mm:Horizontal FOV:87°, Vertical FOV:44°, Diagonal FOV:104° |
| Lens Mount | M12 |
| Focus | Manual |
| Max. Aperture | 2mm:F2.25 2.8/4mm: F1.6 |
| Supplement Light Type | Infrared |
| IR Wavelength | 850 nm |
| IR Range | 3 m |
| Compression Type | H.264 (Main Stream, Sub Stream) H.265 (Main Stream, Sub Stream) MJPEG (only Sub Stream) |
| Main Stream | 50Hz:25fps(1920x1080, 1280 x 960, 1280x720) 60Hz:30fps(1920x1080, 1280 x 960, 1280x720) |
| Sub-Stream | 50Hz:25fps(704x576, 640x480, 352x288, 320x240) 60Hz:30fps(704x576, 640x480, 352x288, 320x240) |
| Video Compression | Main Stream:H.264, H.265 Sub Stream:H.264, H.265, MJPEG |
| Video Bit Rate | 256Kbps-6Mbps |
| H.264 Type | BaseLine profile/Main Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR, VBR |
| Stream Type | Main Stream, Sub Stream |
| Region Of Interest (ROI) | Support 1 fixed region for each stream(Main Stream, Sub Stream ) |
| Frame Rate | P(50Hz): 25fps N(60Hz): 30fps Default 25fps |
| Image Settings | Brightness, contrast, saturation and sharpness can be adjusted via browser and client program |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Scheduled |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 105 dB |
| SNR | >50 dB |
| Image Enhancement | 2DNR ,3DNR |
| Backlight Compensation(BLC) | Support BLC adjustment of up, down, left, right, center area and customized BLC. |
| Diğer | Support customizing 3 lines OSD |
| Ethernet Interface | M12:M12-D code Aviation plug RJ45:10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | Built-in MIC |
| Reset Key | Built-in Reset |
| TF Card Storage | Built-in Micro TF Slot, up to 256 GB(not for baseline. Note the Micro-TF card capacity when ordering) |
| Linkage Method | Notify Monitoring Center |
| Basic Event | Disk full |
| EMC | CE-EMC(EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014) |
| Safety | CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013);BIS |
| Environment | CE-RoHS(2011/65/EU) |
| Electrical Safety Protection | IP66(IEC 60529-2013);IK08(IEC 62262:2002) |
| Audio Compression | G711U, G711A, G726_A, AAC, G722_1, PCM |
| Audio Bit Rate | Raw data PCM:256kbps G711U, G711A, G726_A, AAC,G722.1:≤64kbps |
| Audio Sampling Rate | 16kHz |