
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, QoS, IPv6, Bonjour, IPv4, UDP, SSL/TLS |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.4 A, max. 5 W, Ø5.5 mm coaxial power plug PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.2 A to 0.15 A, max. 6.5 W |
| Camera Material | Metal & Plastic |
| Camera Dimension | Ø111 mm × 82.4 mm (Ø 4.4" × 3.2") |
| Package Dimension | 134 mm × 134 mm × 108 mm (5.3" × 5.3" × 4.3") |
| Camera Weight | Approx. 550 g (1.2 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 800 g (1.8 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity: 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity: 95% or less (non-condensing) |
| Language | English, Ukrainian |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.0, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100, 000 s |
| Day & Night | 24/7 Color imaging |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75° |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 105.2°, vertical FOV 56.5°, diagonal FOV 125.1° 4 mm, horizontal FOV 83.6°, vertical FOV 46.2°, diagonal FOV 97.5° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.0 |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.264+/H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, white balance adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception |
| Linkage | Upload to FTP, notify surveillance center, send email, trigger capture |
| EMC | FCC-SDoC: 47 CFR Part 15, Subpart B; CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3:2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011+A1: 2014; KC: KN 32: 2015, KN 35: 2015 |
| Safety | UL: UL 62368-1; CB: IEC 62368-1: 2014+A11; CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017; BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/ IEC 60950-1: 2005 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU; WEEE: 2012/19/EU; Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67, IK08 |
| DORI | 2.8 mm, D: 44.1 m, O: 17.5 m, R: 8.8 m, I: 4.4 m 4 mm, D: 53.4 m, O: 21.2 m, R: 10.7 m, I: 5.3 m |