
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Support MicroSD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, Ehome |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering, network disconnected, IP address conflict, HDD full, HDD error, PIR, illegal login |
| Firmware Version | 5.6.3 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| SIFIRLA | Yes |
| Startup and Operating Conditions | -10 °C to +40 °C (14 °F to +104 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.5 A, max. 6 W, Ø5.5 mm coaxial plug power; PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.1 A, max. 7 W |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 102.8 mm × 65.2 mm × 32.6 mm (4.1" × 2.6" × 1.3") |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.028 lux @(F2.0, AGC ON), 0 lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day &Night | IR Cut Filter |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| DNR | 3D DNR |
| Lens | 2.8/4 mm |
| Aperture | F2.0 |
| FOV | 2.8 mm, horizontal FOV: 114°, vertical FOV: 62°, diagonal FOV: 135° 4 mm, horizontal FOV: 86°, vertical FOV: 46°, diagonal FOV: 102° |
| Lens Mount | M12 |
| IR Range | 10 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288) 60Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| SVC | Support H.264 and H.265 encoding |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Setting | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | 1 built-in mic, 1 built-in speaker, mono sound |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Face Detection | Yes |
| Audio Compression | G722.1/G711ulaw/G711alaw/G726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-160Kbps(MP2L2) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Frequency | 2.412 GHz to 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20 M/40 M |
| Security | WPA, WPA2 |
| Transfer Rate | 11b: 11 Mbps 11g: 54 Mbps 11n: up to 150 Mbps |
| Wireless Range | 50 m |
| Wireless Standards | IEEE 802.11b/g/n |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, face detection |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Face Detection | Yes |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, Email |
| PIR Angle | Horizontal: 90°, vertical: 80° |
| PIR Range | 10 m |