
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200, iVMS-4500 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering, network disconnected, IP address conflict, HDD full, HDD error, PIR, illegal login |
| Firmware Version | V5.5.80 |
| SIFIRLA | Yes |
| Startup and Operating Conditions | -10 °C to +40 °C (14 °F to +104 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 20%, PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.38 A, max. 7 W; PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.1 A, max. 7 W |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 102.8 mm × 65.2 mm × 32.6 mm (4.05" × 2.57" × 1.28") |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.009 lux @(F1.6, AGC ON), 0 lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day &Night | IR Cut Filter |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| DNR | 3D DNR |
| Lens | 2.8 mm |
| Aperture | F1.6 |
| Focus | Fixed |
| FOV | Horizontal FOV: 108°, vertical FOV: 59°, diagonal FOV: 129° |
| Lens Mount | M12 |
| IR Range | 10 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288) 60Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| SVC | Support H.264 and H.265 encoding |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Setting | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | 1 built-in mic, 1 built-in speaker, mono sound |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Face Detection | Yes |
| Exception Detection | Scene change detection |
| Audio Compression | G722.1/G711/G726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-160Kbps(MP2L2) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8kHz/16kHz/32kHz/44.1kHZ/48kHz |
| Frequency | 2.412 GHz to 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz |
| Security | WPA, WPA2 |
| Transfer Rate | 11b: 11 Mbps 11g: 54 Mbps 11n: up to 150 Mbps |
| Wireless Range | 50 m |
| Wireless Standards | IEEE 802.11b/g/n |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, intrusion detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Region of Interest | Support 1 fixed region for main stream and sub-stream separately |
| PIR Angle | Horizontal: 90°, vertical: 80° |
| PIR Range | 10 m |