
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, Ehome |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users ,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error |
| Firmware Version | 5.6.3 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| SIFIRLA | Yes |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, Φ 5.5 mm coaxial power plug,PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.8A, max. 10W,PoE (802.3af, 36V to 57V), 0.4A to 0.2A, max. 12W |
| Material | Metal |
| Dimensions | Φ153.4 × 133.1 mm (Φ6" × 5.2") |
| Interface Protection | IP66 |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.018 Lux @ (F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day &Night | IR Cut Filter |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| DNR | 3D DNR |
| Lens | 2.8 to 12 mm |
| Auto-Iris | No |
| Aperture | F1.6 |
| Focus | Auto |
| FOV | Horizontal field of view: 105° to 34.5°,Vertical field of view: 55° to 19°,Diagonal field of view: 125° to 40° |
| Lens Mount | Φ14 |
| Lens Type | Motorized |
| IR Range | Up to 30 m |
| Wavelength | 850nm |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Main Stream | 50Hz: 12.5 fps (3840 × 2160), 20fps (3072 × 1728), 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720),60Hz: 15 fps (3840 × 2160), 20fps (3072 × 1728), 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240),60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288),60Hz: 30fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264,Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG,Third stream: H.265/H.264 |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| SVC | H.264 and H.265 encoding support |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Setting | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | 1 input (line in, 3.5 mm), 1 output (line out, 3.5 mm), mono sound |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA), terminal block |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω) (For adjustment only) |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Impact Protection | IK10 |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Face Detection | Yes |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8kHz/16kHz/32kHz/44.1kHZ/48kHz |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, face detection |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, alarm output , Email |
| Audio compression | G722.1/G.711/G726/MP2L2/PCM/MP3 |