
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Support NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP™, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200, iVMS-4500 |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering, IP address conflict, illegal login |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Power Supply | 12 VDC ± 20%, Φ 5.5 mm coaxial plug power |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.3 A, max. 3 W |
| Material | Aluminum Alloy |
| Dimensions | Without /M model: 31 mm × 31 mm × 26 mm (1.2" × 1.2" × 1") With /M model: 31 mm × 31 mm × 39 mm (1.2" × 1.2" × 1.5") |
| Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Without /M model: Color: 0.025 Lux @ (F1.2, AGC ON), Color: 0.109 Lux @ (F2.5, AGC ON) B/W: 0.005 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.022 Lux @ (F2.5, AGC ON) With /M model: Color: 0.025 Lux @ (F1.2, AGC ON), Color: 0.069 Lux @ (F2.0, AGC ON) B/W: 0.005 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.014 Lux @ (F2.0, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Digital Noise Reduction | 3D DNR |
| WDR | 120dB |
| Auto-iris | No |
| Day & Night | Electronic |
| Focus | Fixed |
| FOV | Without /M model: 3.7 mm horizontal FOV: 51°, vertical FOV: 38°, diagonal FOV: 64° With /M model: 2.8 mm horizontal FOV: 74°, vertical FOV: 55°, diagonal FOV: 93° 4 mm horizontal FOV: 55°, vertical FOV: 41°, diagonal FOV: 70° |
| Lens Mount | M12 |
| Focal length | Without /M model: 3.7 mm With /M model: 2.8 mm, 4 mm |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| Image Setting | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule |
| Max. Resolution | 1280 × 960 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 1fps (1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 1fps (1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Sub Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | 1 input (line in) |
| Reset Button | Yes |
| H.264+ | Yes |
| H.265+ | Yes |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | H.265/H.264/MJPEG |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bitrate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Face Detection | Yes |
| Exception | Scene change detection, defocus detection |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exit detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Region of Interest | Support 1 fixed region for main stream, sub-stream and third stream |