
Hikvision
0,00 ₼
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, watermark, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, security audit log, TLS 1.2, TLS 1.3, host authentication (MAC address) |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile T, Profile G),ISAPI,SDK,ISUP |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, DDNS, HTTP, RTP, RTCP, RTSP, NTP, IGMP, IPv4, IPv6, UDP, QoS, SMTP, SNMP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | Local service: IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.75 A, max. 9 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection |
| Material | Plastic |
| Dimension | 238.5 mm × 97.6 mm × 67.4 mm (9.39" × 3.84" × 2.65") |
| Package Dimension | 300 mm × 95 mm × 75 mm (11.8" × 3.7" × 3.0") |
| With Package Weight | Approx. 654 g (1.44 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 40 °C (-22 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 40 °C (-22 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | English, Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,anti-banding,mirror,password reset via email,pixel counter,password protection |
| Flashing Light | Yes,White Light |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F2.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°,tilt: 0° to 90°,rotate: 0° to 360° |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8, 4, and 6 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 111.8°, vertical FOV 60.9°, diagonal FOV 135° 4 mm, horizontal FOV 88.7°, vertical FOV 48.3°, diagonal FOV 105.4° 6 mm, horizontal FOV 60.6°, vertical FOV 31.4°, diagonal FOV 72.5° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F2.2 |
| Supplement Light Type | IR,White Light |
| Supplement Light Range | Up to 30 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 20 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 20 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 20 fps (768 x 432) 60 Hz: 20 fps (768 x 432) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Image Settings | Saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Built-in Microphone | Yes,1 built-in microphone |
| Built-in Speaker | Max. power consumption: 1.5 W, max. sound pressure level: 10 cm: 95 dB. |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection |
| Linkage | Upload to memory card, notify surveillance center, send email, trigger recording, trigger capture, audible warning, flashing light |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |
| DORI | 2.8 mm, D: 53 m, O: 21 m, R: 10 m, I: 5 m 4 mm, D: 67 m, O: 26 m, R: 13 m, I: 6 m 6 mm, D: 109 m, O: 43 m, R: 21 m, I: 10 m |
| Audio Type | Mono sound |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Audio Compression | G.711/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Standard | LTE-TDD,LTE-FDD |
| Frequency | DS-2CD3041G2-LIDUF/4G/SL*/IN: LTE-FDD:B1/3/5/8 LTE-TDD:B34/38/39/40/41 DS-2CD3041G2-LIDUF/4G/SL*/LA: LTE-FDD:B2/3/4/5/7/8/28/66 DS-2CD3041G2-LIDUF/4G/SL*: LTE-FDD:B1/3/5/7/8/20/28 |
| Uplink and Downlink Data Rate | Cat 1, uplink: 5.1 Mbps, downlink: 10.3 Mbps |
| SIM Card Type | Nano SIM |