
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S), ISAPI, SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 |
| Linkage Method | Upload to FTP, notify surveillance center, send email, trigger capture |
| Firmware Version | 5.5.85 |
| Web Client Language | English, Russian, Portuguese, Spanish, Turkish, Italian, French, Polish |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, privacy masks, flash log, password reset via e-mail |
| Software Reset | Yes |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%; PoE: 802.3af, Type 1 Class 3 |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.4 A, max. 5 W; PoE: (802.3af, 36 V to 57 V), 0.20 A to 0.10 A, max. 7 W |
| Power Interface | Φ5.5 mm coaxial power plug |
| Material | Plastic upper cover, aluminum base |
| Camera Dimension | Φ111 mm × 82.4 mm (Φ4.4" × 3.2") |
| Package Dimension | 134 mm × 134 mm × 108 mm (5.3" × 5.3" × 4.3") |
| Camera Weight | 390 g (0.9 lb.) |
| With Package Weight | 580 g (1.3 lb.) |
| Image Sensor | 1/3″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.018 Lux @(F1.6, AGC ON), 0.028Lux @ (F2.0, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Day & Night | ICR Cut |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75° |
| Lens Type & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 98°, vertical FOV 53°, diagonal FOV 115°; 4 mm, horizontal FOV 75°, vertical FOV 41°, diagonal FOV 88°; 6 mm, horizontal FOV 49°, vertical FOV 26°, diagonal FOV 57° |
| Aperture | 2.8 mm: F2.0; 4 mm: F2.0; 6 mm: F1.6 |
| Lens Mount | M12 |
| IR Range | 30 m |
| Wavelength | 850nm |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Main Stream | 50Hz: 20fps (2560 × 1440), 25fps (2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720); 60Hz: 20fps (2560 × 1440), 30fps (2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240); 60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 1fps (1280 × 720, 640 × 360); 60Hz: 1fps (1280 × 720, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264; sub-stream: H.265/H.264/MJPEG; third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Stream Type | Main stream/Sub-stream/Third stream |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 and H.264 support |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Privacy Mask | 4 regions of privacy mask |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 1 line configurable; intrusion detection, up to 1 region configurable |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | Ingress protection: IP67 (IEC 60529-2013), IK10 (IEC 62262:2002) |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (illegal login, HDD full, HDD error) |