
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, Ehome |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5) , watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chr2ome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, Email |
| Firmware Version | V5.5.83 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Storage Conditions | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | IR on: -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F), humidity 95% or less (non-condensing) IR off: -10 °C to 50 °C (14 °F to 122 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | Socket style interface: 12 VDC ± 25%, Φ 5.5 mm coaxial power plug; reverse polarity protection; PoE (802.3af, class 3) Pigtail style interface: 12 VDC ± 25%, two-core terminal block; reverse polarity protection; PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.6 A, max. 7 W; PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.3 A to 0.2 A, max. 8. 5W |
| Camera Dimension | Camera: Φ 119 × 90 mm (Φ 4.7" × 3.5") |
| Camera Weight | Camera: Approx. 520 g (1.1 lb.) With package: Approx. 750 g (1.7 lb.) |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.028 Lux @(F2.0, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| Focus | Fixed |
| Lens Type | 2.8/4/6 mm |
| FOV | FOVt2.8 mm, horizontal FOV: 102° , vertical FOV: 53° , diagonal FOV: 124° 4 mm, horizontal FOV: 79° , vertical FOV: 42° , diagonal FOV: 95° 6 mm, horizontal FOV: 50° , vertical FOV: 28° , diagonal FOV: 59° |
| Aperture | F1.6 |
| Lens Mount | M12 |
| Auto-Iris | No |
| IR Range | Up to 40 m |
| Wavelength | 850nm |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Main Stream | 50Hz: 20fps (3840 × 2160), 25fps (3072 × 1728, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 20fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 20fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | No |
| H.265+ | No |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 5 fixed region for main stream and sub-stream |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by alarm in |
| Target Cropping | No |
| DNR | 3D DNR |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | 1 input (line in/mic in, terminal block), 1 output ( two-core terminal block), mono sound |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12VDC, 30 mA) |
| Video Output | 1 HDMI™, type D, female plug (-M) |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Hardware Reset | Reset via reset button on camera body, web browser and client software |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Interface Style | Pigtail/Socket style interface |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 1 line configurable Intrusion detection, up to 1 region configurable Unattended baggage detection, up to 1 region configurable Object removal detection, up to 1 region configurable Face detection: detects faces Scene change detection |
| EMC | 47 CFR Part 15, Subpart B; EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014; AS/NZS CISPR 32: 2015; ICES-003: Issue 6, 2016; KN 32: 2015, KN 35: 2015 |
| Safety | UL 60950-1, IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015 |
| Environment | 2011/65/EU, 2012/19/EU, Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | Ingress protection: IP42(IEC 60529-2013), IK10 (IEC 62262:2002) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G722.1/G.711/G726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/8Kbps-320Kbps(MP3) |