
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, Ehome |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Network Storage | MicroSD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chr2ome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, Email |
| Firmware Version | V5.6.0 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, terminal block for DC input PoE(802.3at, class 4) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 1.2 A, max. 14.4 W PoE (802.3at, 42.5V to 57V), 0.5 A to 0.3 A, max. 18 W |
| Camera Dimension | Φ144.13×332.73 mm (Φ5.67"× 13.10") |
| Camera Weight | Camera: approx. 1893 g (4.2 lb.) |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color:0.011 lux @(F1.4, AGC ON), 0 lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Lens Type | 2.7 to 13.5 mm |
| FOV | Horizontal FOV: 116° to 30°, vertical FOV: 60° to 17°, diagonal FOV: 144° to 33.5° |
| Aperture | F1.4 |
| Lens Mount | Φ14 |
| Auto-Iris | DC drive |
| IR Range | Up to 60 m |
| Wavelength | 850nm |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (2688 × 1520, 2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (2688 × 1520, 2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240),60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288) 60Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream/third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Region of Interest (ROI) | 5 fixed region for main stream and sub-stream |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Target Cropping | Yes |
| DNR | 3D DNR |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | 1 input (line in, 3.5 mm), 1 output (line out, 3.5 mm), mono sound |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) (For adjustment only) |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Hardware Reset | Yes |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 1 line configurable Intrusion detection, up to 1 region configurable Unattended baggage detection, up to 1 region configurable Object removal detection, up to 1 region configurable Face detection: detects faces Scene change detection |
| Protection | IP67, IK10 |
| Audio Compression | G722.1/G.711/G726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/8Kbps-320Kbps(MP3) |