
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, Ehome |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users, 3 levels: administrator, operator and user |
| Network Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chr2ome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, Email |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, Φ5.5mm coaxial power plug; PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.9A, max. 10.5W PoE: (802.3af, 36V to 57V), 0.4A to 0.2A, max. 12.5W |
| Camera Dimension | Camera: Φ 153.3 × 111.6mm (Φ 6" × 4.4") |
| Camera Weight | Camera: 900 g (2 lb.) With package: 1300 g (2.9 lb.) |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.008 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.011 Lux @ (F1.4, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| Focus | Auto |
| Lens Type | 2.7 to 13.5 mm Motorized |
| FOV | Horizontal field of view: 114° to 44° Vertical field of view: 61° to 25° Diagonal field of view: 136° to 50° |
| Aperture | F1.4 |
| Lens Mount | Φ14 |
| IR Range | Up to 40 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Main Stream | 50Hz: 20 fps (3840 × 2160), 25 fps (3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 20 fps (3840 × 2160), 30 fps (3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Region of Interest (ROI) | 5 fixed region for main stream and sub-stream |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In (-S) |
| Target Cropping | Yes |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | 1 input (line in, 3.5 mm), 1 output(3.5 mm), single track |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) (For adjustment only) |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Hardware Reset | Reset via reset button on camera body, web browser and client software |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 1 line configurable Intrusion detection, up to 1 region configurable Unattended baggage detection, up to 1 region configurable Object removal detection, up to 1 region configurable Face detection: detects faces Scene change detection |
| Face Detection | Yes |
| EMC | 47 CFR Part 15, Subpart B; EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014; AS/NZS CISPR 32: 2015; ICES-003: Issue 6, 2016; KN 32: 2015, KN 35: 2015 |
| Safety | UL 60950-1, IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015 |
| Environment | 2011/65/EU, 2012/19/EU, Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | Ingress protection: IK10 (IEC 62262:2002), IP67 (IEC 60529-2013) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G722.1/G.711/G726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/8Kbps-320Kbps(MP3) |