
Hikvision
0,00 ₼
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6 |
| Firmware Version | V5.4.51 |
| Power Supply | -10 °C to +50 °C (-14 °F to +122 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.5 A, max. 6 W PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.1 A, max. 7.5 W |
| Camera Weight | Φ 119.9 × 41.2 mm (Φ 4.72″ × 1.62″) |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.01Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.034Lux @ (F2.2, AGC ON), 0 Lux with IR on |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR cult filter with auto switch |
| Focal Length & FOV | 1.05 mm, horizontal field of view: 180°, vertical field of view: 180° |
| Aperture | F2.2 |
| Lens Mount | M12 |
| Max. Resolution | 2560 × 1920 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (2560 × 1920, 2048 × 1536, 1280 × 960) 60Hz: 30fps (2560 × 1920, 2048 × 1536, 1280 × 960) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 352× 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 352× 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264,Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Support |
| H.265+ | Support |
| Region of Interest (ROI) | Support 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In (-S model supports) |
| DNR | 3D DNR |
| Image Enhancement | WDR/3D DNR/Backlight Compensation/Defog |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, and sharpness are adjustable via client software or web browser |
| Display Mode | Support 14 display modes in total (including display modes of different mount types): Fisheye View, 180 Panorama View, 4PTZ, Fisheye + 3PTZ, 360 Panorama View, 360 Panorama + PTZ, 360 Panorama + 3PTZ, 360 Panorama + 6PTZ, 360 Panorama + 8PTZ, 2PTZ, Fisheye + 8PTZ, Panorama View, Panorama + 3PTZ, Panorama + 8PTZ |
| Audio | Support |
| Alarm | 1 alarm input, 1 alarm output (12VDC 30mA, max.) |
| On-board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Environment Noise Filtering | Support |
| Audio Sampling Rate | 16kHZ |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Detection | Motion detection, dynamic analysis, intrusion detection, line crossing detection |