
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, ARP, SNMP, WebSocket, WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, IP address filter, Security Audit Log, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.1/1.2, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11,, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 1.05 A, max. 13 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection, PoE: 802.3at, Class 4, 42.5 V to 57 V, 0.33 A to 0.25 A, max. 14 W |
| Material | Metal |
| Dimension | 325.7 mm × 93.3 mm × 91.2 mm (12.8" × 3.7" × 3.6") |
| Package Dimension | 386 mm × 156 mm × 155 mm (15.2" × 6.1" × 6.1") |
| With Package Weight | Approx. 1820 g (3.5 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Web Client Language | 33 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,anti-flicker,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,privacy mask |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2592 × 1944 |
| Min. Illumination | Color: 0.003 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Day & Night | IR cut filter |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°,tilt: 0° to 90°,rotate: 0° to 360° |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 98°, vertical FOV 72°, diagonal FOV 131° 4 mm, horizontal FOV 80°, vertical FOV 58°, diagonal FOV 104° 6 mm, horizontal FOV 51°, vertical FOV 37°, diagonal FOV 66° 12 mm, horizontal FOV 24°, vertical FOV 18°, diagonal FOV 30° |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8, 4, 6, and 12 mm optional |
| Aperture | F1.4 |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Supplement Light Range | Up to 90 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Supplement Light Type | IR |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (2592 × 1944, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (2592 × 1944) 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Third Stream | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360), *Third stream is supported under certain settings. |
| Fourth Stream | 50 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360), *Fourth stream is supported under certain settings. |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/H.264+/H.265+, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 5 fixed region(s) for main stream and sub-stream |
| Target Cropping | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1A) |
| Audio | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 2.2 KΩ, interface type: non-equilibrium 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Reset Key | Yes |
| Power Output | 12 VDC, max. 100 mA |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, scene change detection, unattended baggage detection,object removal detection,audio exception detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,trigger recording,trigger capture,send email,audible warning |
| EMC | FCC: 47 CFR Part 15, Subpart B, CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| DORI | 2.8 mm: D: 64 m, O: 25 m, R: 12 m, I: 6 m 4 mm: D: 77 m, O: 30 m, R: 15 m, I: 7 m 6 mm: D: 126 m, O: 50 m, R: 25 m, I: 12 m 12 mm: D: 248 m, O: 98 m, R: 49 m, I: 24 m |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Face Capture | Yes |