
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | Motion detection, video tampering alarm, network disconnected, IP address conflicted, illegal login, HDD full, HDD error |
| Security | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| Detection | Support microSD/SDHC/SDXC card (128G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Firmware Version | One-key reset, anti-flicker, heartbeat, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Power Supply | Indoor temperature: -10 °C to +50 °C (14 °F – 122 °F),With –V model: Outdoor temperature: -30 °C – 60 °C (-22 °F – 140 °F),Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Consumption | DC 12 V ± 10%, 0.78A,PoE (802.3af, class 3), 0.33 – 0.21A |
| Accessory | With – V model: IEC60068-2-75Eh, 20J; EN50102, up to IK10 for camera housing,With – V model: IP66 |
| Shipping Weight | Max. 12W |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | 0.05 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.25 Lux @ (F2.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s – 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Support |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | Digital WDR |
| Day & Night | IR cut filter |
| Lens | 1.27 mm, F2.6; horizontal field of view: 180° (wall mount), 360°(ceiling mount), 360°(table mount) |
| Lens Mount | M12 |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Settings | Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
| Sub-Stream | 50Hz: 12.5fps (720 × 720, 704 × 576),60Hz: 15fps (720 × 720, 704 × 480) |
| ROI (Region of Interest) | Support 3 fixed region for each stream |
| Max. Resolution | 3072 × 2048 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (3072 × 2048, 2048 × 2048, 1280 × 1280),60Hz: 24fps (3072 × 2048), 30fps (2048 × 2048, 1280 × 1280) |
| Communication Interface | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Alarm | 1 3.5mm audio interface, Mic in/Line in (with – S model); ,1 built-in microphone by default, -42dB,1 3.5mm audio output interface (with – S model); ,1 built-in speaker by default, support echo cancellation |
| Video Output | 1 RJ45 10M/100M Ethernet port,With –S model: 1 RS-485 interface |
| On-board Storage | With –S model:,1 input, 1 output (up to DC24V 1A or AC110V 500mA) |
| Housing interface | Yes |
| H.264+ | Support only when the display mode is Fisheye View |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main stream: H.264,Sub stream: H.264/MJPEG |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Video Bit Rate | 256 Kbps – 16 Mbps |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-160Kbps(MP2L2) |
| Line Crossing Detection | Cross a pre-defined virtual line, up to 4 pre-defined virtual lines supported |
| Behavior Analysis | Enter and loiter in a pre-defined virtual region, up to 4 pre-defined virtual regions supported |
| Audio Compression | Max. 48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Support 15 display modes in total (including display modes of different mount types and decoding modes):,Fisheye View, 180 Panorama View, 4PTZ, Fisheye + 3PTZ, Fisheye + Panorama + 3PTZ, 360 Panorama View, 360 Panorama + PTZ, 360 Panorama + 3PTZ, 360 Panorama + 6PTZ, 360 Panorama + 8PTZ, 2PTZ, Fisheye + 8PTZ, Panorama View, Panorama + 3PTZ, Panorama + 8PTZ |
| Audio Sampling Rate | support |
| Audio I/O | support |
| Accuracy | 1400 g (3.09 lbs) |
| Display Mode | Support table, wall, and ceiling |
| People Counting | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| IR Range | 15 m |