
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Power Supply | AC24V, 1.7A terminal block |
| Material | 316L stainless steel |
| Power Consumption | Max. 40 W |
| Ingress Protection | IP67 |
| Heater | Support |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.014 Lux @(F1.4,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Support |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | Digital WDR |
| Day & Night | IR cut filter |
| Lens | 2.8 – 12 mm, F1.4: horizontal field of view, 90.1° to 31°,Motorized zooming and auto focus |
| Auto-Iris | DC drive |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/Defog/EIS |
| Target Cropping | Support |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, etc., adjustable by client software or web browser |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| ROI (Region of Interest) | Support 4 customized region for each stream, and face dynamic tracking |
| Max. Resolution | 2592 × 1944 |
| Main Stream | 50Hz: 50fps(1920 ×1080), 25fps(2592 × 1944, 2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 60fps(1920 ×1080), 30fps(2592 × 1944, 2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet port |
| Alarm | 1 input, 1 output |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
| On-board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 128 G |
| Housing interface | 2 anti-corrosion inlets protected by a metal hose |
| H.264+ | Support |
| H.265+ | Support |
| H.264 Type | Baseline profile/main profile/high profile |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| H.265 Type | Main profile |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 /PCM |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Face Detection | Human face appears in the image can be detected and trigger linkage method |
| Exception Detection | Scene change detection, defocus detection, audio exception detection |
| Line Crossing Detection | Cross a pre-defined virtual line |
| Intrusion Detection | Enter and loiter in a pre-defined virtual region |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, Intrusion detection, Region entrance, Region exiting, Unattended baggage, Object removal |
| Region Entrance | Enter a pre-defined virtual region from the outside place |
| Region Exit | Exit from a pre-defined virtual region |
| Unattended Baggage | Objects left over in the pre-defined region such as the baggage, purse, dangerous materials |
| Object Removal | Objects removed from the pre-defined region, such as the exhibits on display. |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2 /PCM |
| Audio Sampling Rate | 16kHz/32kHz/44.1kHz/48kHz |
| Audio I/O | Support |