
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014 |
| RF | CE-RED: EN 301489-1 V2.1.1(BT or 2.4G); EN 301489-17 V3.1.1 (BT or 2.4G); EN 300328 V2.1.1 (BT or 2.4G); EN 62311:2008 (BT or 2.4G) |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP66: IEC 60529-2013 |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711(ulaw)/ (AAC-LC) |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/2.9" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F2.0, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 75°,rotate: 0° to 355° |
| DORI | 2.8 mm, D: 42 m, O: 16 m, R: 8 m, I: 4 m 4 mm, D: 57 m, O: 22 m, R: 11 m, I: 5 m |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)) |
| Linkage | Notify surveillance center,audible warning |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.6 A, max. 7.2 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection,A switching adapter is included in the package. |
| Language | English, Ukranian |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Material | Base: Metal, front cover: Polycarbonate, back cover: Polycarbonate |
| Dimension | Ø125.9 mm × 96.1 mm (Ø5 × 3.8\")" |
| Package Dimension | 170 mm × 170 mm × 150 mm (6.7" × 6.7" × 5.9") |
| General Function | Heartbeat,mirror,password protection,anti-banding |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 30 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Image Settings | Saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
| Built-in Microphone | Yes |
| Built-in Speaker | Max. power consumption: 1.5 W, max. sound pressure level: 10 cm: 95 dB. |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Reset Key | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 104.9°, vertical FOV 58.3°, diagonal FOV 123.3° 4 mm, horizontal FOV 81.3°, vertical FOV 43.7°, diagonal FOV 96.9° |
| Aperture | F2.0 |
| Iris Type | Fixed |
| Lens Mount | M12 |
| Depth of Field | 2.8 mm: 0.8 m to ∞ 4 mm: 1.1 m to ∞ |
| Security | Password protection, complicated password, watermark, basic and digest authentication for HTTP, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, security audit log, host authentication (MAC address) |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ISAPI,SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTCP, RTSP, NTP, IGMP, IPv4, IPv6, UDP, QoS, UPnP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Client | iVMS-4200 |
| Web Browser | Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 768 x 432) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 768 x 432) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (768 × 432) 60 Hz: 30 fps (768 × 432) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264, Sub-stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 4 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Wi-Fi Protocol | IEEE802.11b, IEEE802.11g, IEEE802.11n, IEEE802.11ax |
| Frequency Range | 2.4 GHz to 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20/40MHz (Only 11n supports 40MHz) |
| Modulation | 802.11b: DBPSK, DQPSK, CCK 802.11g: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM 802.11n: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM 802.11ax: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM |
| Encryption Mode | WPA-EAP/WPA2-EAP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Transfer Rate | IEEE802.11b: up to 11 Mbps IEEE802.11g: up to 54 Mbps IEEE802.11n: up to 150 Mbps IEEE802.11ax: up to 114 Mbps |
| Wireless Range | Up to 120 m (The performance varies based on actual environment) |
| Antenna | 2 Antennas |