
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0 to 44, Firefox 30.0 to 51 |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Material | Aluminum alloy, PC, PC+ABS |
| Dimensions | Φ 124.3 mm × 76.9 mm (Φ 4.89" × 3.03") |
| Protection Level | IP66 Standard, TVS 2000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 12 VDC, 1.0 A (Max. 12 W) PoE (802.3af), 36 to 57 VDC, 0.35 A (Max. 12 W) Including max. 3.6W for IR |
| Working Temperature | -10°C to 55°C (-14°F to 131°F) |
| Working Humidity | ≤ 90% |
| FOV | 2.8 mm: horizontal FOV 103.8°; vertical FOV 57.6°, diagonal FOV 123°,4mm: horizontal FOV 82.5°; vertical FOV 44.5°, diagonal FOV 97.7° |
| Working Distance | 2.8 mm: > 0.7 m; 4 mm: > 1 m |
| Aperture Range | F1.6 |
| Focal Length | 2.8 mm, 4 mm, optional |
| Image Enhancement | HLC, BLC, 3D DNR, EIS, Regional Exposure, Regional Focus |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960,1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Audio Input | 1-ch audio input (line in) |
| Audio Output | 1-ch audio output (line out) |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet, PoE |
| H.264+ | Yes |
| H.265+ | Yes |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG,Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bitrate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bitrate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 192 Kbps(MP2L2) |
| SVC | Yes |
| Image Sensor | 1/3" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON),B/W: 0.001 Lux @(F1.6, AGC ON),0 Lux with IR |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Gain | Auto/Manual |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | 120 dB WDR |
| Basic Event Detection | Motion Detection, Video Tampering Detection, Exception |
| Smart Detection | Face Detection, Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Object Removal Detection, Unattended Baggage Detection, Audio Exception Detection |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Main stream, sub-stream, and third stream respectively support four fixed areas. |
| Movement Range (Pan) | 0° to 330° |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 100°/s, ,Preset speed: 100°/s |
| Movement Range (Tilt) | From 0° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 100°/s,Preset Speed: 100°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, Dome Reboot, Dome Adjust |
| IR Distance | Up to 15 m |
| Smart IR | Yes |