
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,RTP,RTSP,RTCP,NTP,UPnP,IGMP,QoS,IPv4,UDP,Bonjour,SSL/TLS |
| API | ONVIF, SDK |
| Security | Password protection,HTTPS encryption,security audit log,basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,TLS 1.1/1.2, WSSE for Open Network Video Interface |
| Power | 12 VDC ± 10%, 1 A, max. 10 W, Ø2 mm coaxial power plug, reverse polarity protection |
| Dimension | 163.9 mm × 185.8 mm × 131.9 mm (6.45" × 7.31" × 5.19") |
| Material | Plastic |
| Operating Condition | -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | heartbeat,mirror |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F2.0, AGC ON),B/W: 0.005 Lux @ (F2.0, AGC ON),0 Lux with light |
| Focal Length | 2.8 mm, 4 mm |
| FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 92°, vertical FOV 50°, diagonal FOV 110° 4 mm, horizontal FOV 75°, vertical FOV 41°, diagonal FOV 89° |
| Aperture | F2.0 |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | IR distance: up to 30 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (768 × 432, 512 × 288) 60 Hz: 30 fps (768 × 432, 512 × 288) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264, Sub-stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 256 Kbps to 1 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile,Main profile,High profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, and sharpness adjustable by client software |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Built-in Microphone | 1 built-in microphone |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Built-in Speaker | 1 built-in speaker |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target type (human and vehicle)), exception |
| Linkage | Upload to memory card, notify surveillance center, trigger capture, audible warning, auto-tracking lite |
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013 + A1: 2019, EN 50130-4: 2011 + A1: 2014) |
| Safety | CB (IEC 62368-1: 2014 + A11),CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU),WEEE (2012/19/EU) |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013) |
| Audio Compression | G.711,AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw), 16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz,16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Movement Range (Pan) | 0° to 345° |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 80° |
| Pan Speed | Up to 25°/s |
| Tilt Speed | Up to 20°/s |
| Encryption Mode | WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi Protocols | IEEE802.11b,IEEE802.11g,IEEE802.11n |
| Frequency Range | 2.412 GHz to 2.472 GHz |
| Channel Bandwidth | 20 MHz |
| Modulation | 802.11b: CCK,QPSK,BPSK, 802.11g: OFDM, 802.11n: OFDM |
| Transfer Rate | 11b: up to 54 Mbps,11g: up to 54 Mbps,11n: up to 150 Mbps |
| Wireless Range | Up to 50 m (The performance varies based on actual environment) |