Hikvision
0,00 ₼
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. ,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Web Browser | IE 8-11,Chrome 31+, Firefox 30+, Microsoft Edge 41.16299.726.0 |
| Aperture Range | F1.5 to F2.7 |
| FOV | Horizontal field of view: 96.7° to 31.6° (wide-tele) ,Vertical field of view: 51.1° to 17.7° (wide-tele) ,Diagonal field of view: 115.1° to 36.3° (wide-tele) |
| Focal Length | 2.8 to 12 mm, 4 × optical zoom |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 2 s (optical lens, wide-tele) |
| Image Enhancement | BLC, HLC, defog, 3D DNR, regional exposure, regional focus |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (2560 × 1440, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (2560 × 1440, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) ,60Hz: 30fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Alarm Input | 1-ch alarm input |
| Alarm Output | 1-ch alarm output |
| Audio Input | 1-ch audio input |
| Audio Output | 1-ch audio output |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface; PoE+ (802.3 at, class4) |
| Audio Bitrate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 160 Kbps (MP2L2) |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722/G.726/MP2L2/PCM |
| H.264+ | Support |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265+ | Support |
| H.265 Type | Main Profile |
| SVC | Support |
| Video Bitrate | 32 kbps to 16384 kbps |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG,Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON),B/W: 0.001 Lux @(F1.6, AGC ON),0 Lux with IR |
| Privacy Mask | 24 programmable privacy masks, mask color configurable |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |