Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Edge 16.16299+ |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Material | ADC 12, PC+ABS, PC/PMMA |
| Dimensions | Φ 180 mm × 239.5 mm (Φ 7.09" × 9.43") |
| Protection Level | 4000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 12 VDC, 2.0 A and PoE (802.3 at), 42.5 to 57 VDC, 0.6 A, Class4 Max.: 18 W |
| Working Temperature | -30°C to 65°C (-22°F to 149°F) |
| Working Humidity | ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 53.8° to 4° (Wide-Tele),Vertical field of view: 31.9° to 2.3° (Wide-Tele),Diagonal field of view: 60.4° to 4.6° (Wide-Tele) |
| Zoom Speed | Approx. 2.3 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.6 to F2.8 |
| Focal Length | 5 mm to 75 mm, 15× optical zoom |
| Image Enhancement | HLC/BLC/3D DNR/Defog/EIS/Regional Exposure/Regional Focus |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),50fps (1280 × 960, 1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60fps (1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet, PoE+ (802.3 at, class4) |
| H.264+ | Support |
| H.265+ | Support |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG,Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.265 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Bitrate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| SVC | Support |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON),B/W: 0.001Lux @(F1.6, AGC ON) |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Gain | Auto/Manual |
| Shutter Time | 50Hz: 1/1 s to 1/30,000 s,60Hz: 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | 120 dB WDR |
| Basic Event Detection | Motion Detection, Video Tampering Detection, Exception |
| Smart Detection | Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Object Removal Detection, Unattended Baggage Detection |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Main stream, sub-stream, and third stream respectively support four fixed areas. |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 160°/s, Preset speed: 160°/s |
| Movement Range (Tilt) | From 0° to 90° (auto-flip) |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 120°/s, Preset Speed: 120°/s |
| Proportional Zoom | Support |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Support |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| 3D Positioning | Support |
| PTZ Status Display | Support |
| Preset Freezing | Support |
| Scheduled Task | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust/Aux Output |