
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1X,QoS,FTP,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTCP,RTP,TCP/IP,UDP,IGMP,ICMP,DHCP,PPPoE,Bonjour,WebSocket,WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open-ended API, ISAPI,Hikvision SDK,Third-party management platform,ONVIF |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),IP address filter,host authentication (MAC address),Password protection |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),auto network replenishment (ANR) |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,iVMS-4500 |
| Web Browser | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Power | DC9 V to 12 V, Max. 7 W; PoE |
| Dimension | Ø184 mm × 264.2 mm (Ø7.2" × 10.4") |
| Material | SUS316L stainless steel with anti-corrosion surface spray treatment |
| Operating Condition | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Demist | Yes |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | color: 0.005Lux @ (F1.6,AGC ON) B/W: 0.001Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30000 s |
| Day & Night | ICR |
| Zoom | 20 × optical, 16 × digital |
| Slow Shutter | yes |
| Focal Length | 4.8 to 96 mm |
| FOV | Horizontal field of view: 57.6° to 3.4°, vertical field of view: 34.4° to 2°, diagonal field of view: 64.5° to 3.9° |
| Focus | Auto,semi-auto,manual |
| Aperture | F1.6 |
| Zoom Speed | Approx. 2.9 s |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile,Main profile,High profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Alarm | 1 input(s), 1 output(s) |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,alarm input and output,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection,intrusion detection,region entrance detection,region exiting detection,unattended baggage detection,object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Smart Tracking | Manual tracking,panorama tracking |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B),CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013 + A1: 2019, EN 50130-4: 2011 + A1: 2014),RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015),IC (ICES-003: Issue 7),KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 62368-1),CB (IEC 62368-1: 2014 + A11),CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017),BIS (IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005) |
| Protection | IP68 (IEC 60529-2013),TVS 6000 V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
| Explosion-Proof Protection | ATEX: Ex II 2 G Ex db IIC T6 Gb/Ex II 2 D Ex tb IIIC T80°C Db,IECEx: Ex db IIC T6 Gb/Ex tb IIIC T80°C Db,For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 90°,auto flip |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 160°/s, preset speed: 160°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 120°/s, preset speed 120°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | Yes |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Park Action | Preset,pattern scan,patrol scan,auto scan,tilt scan,random scan,frame scan,panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset,pattern scan,patrol scan,auto scan,tilt scan,random scan,frame scan,panorama scan,dome reboot,dome adjust,aux output |
| Power-off Memory | Yes |