
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User, |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Dimensions | Φ 220 mm × 302 mm (Φ 8.66" × 11.89") (Outdoor),Φ 245.1 mm × 239 mm (Φ 9.65" × 9.41") (Indoor), |
| Protection Level | IP66 Standard (Outdoor), IK10, 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 24 VAC (max. 25 W), Hi-PoE (max. 25 W) |
| Working Temperature | ,-10°C to 50°C (14°F to 122°F) |
| Working Humidity | ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 58.4° to 2.7° (wide-tele),Vertical field of view: 33.8° to 1.5° (wide-tele),Diagonal field of view: 65.6° to 3.1° (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 4.8 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.2 to F2.8 |
| Focal Length | 4.8 mm to 120 mm, 25× Optical |
| BNC | 1.0V [p-p]/75 Ω, NTSC (or PAL) composite |
| Alarm Output | 2-ch alarm output |
| Alarm Input | 7-ch alarm input |
| Audio Input | 1-ch audio input, 2 to 2.4 V[p-p], 1 KΩ ± 10% |
| Audio Output | 1-ch audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| AGC | Auto/Manual |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @(F1.2, AGC ON),B/W: 0.0002 Lux @(F1.2, AGC ON), |
| Day & Night | IR cut filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | 120 dB |
| BLC | Yes |
| HLC | Yes |
| Optical Defog | Yes |
| Smart Tracking | Manual Tracking, Auto Tracking (support tracking specified target types such as human and vehicle), Event Tracking |
| ROI | Eight fixed regions for each stream |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 300°/s, Preset Speed: 540°/s |
| Movement Range (Tilt) | From -5° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 240°/s, Preset Speed: 400°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Event Detection | Unattended Baggage Detection, Object Removal Detection, Face Detection, Audio Exception Detection |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| Perimeter Protection | Intrusion, Line Crossing, Region Entrance, Region Exiting,Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle),Filtering out mistaken alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |