
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. ,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0 to 44, Firefox 30.0 to 51 |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Preset, Patrol Scan, Pattern Scan, Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimensions | Φ 231.1 mm × 355.6 mm (Φ 9.10" × 14") |
| Protection Level | IP67 Standard, IK10, 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 24 VAC (max. 60 W, including max.10 W for heater) , Hi-PoE (max. 50 W, including max.10 W for heater) |
| Working Temperature | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) |
| Working Humidity | Humidity: ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 59.8° to 2.8° (wide-tele),Vertical field of view: 33.6° to 1.6° (wide-tele),Diagonal field of view: 68.6° to 3.2° (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 3.7 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.5 to F3.4 |
| Focal Length | 5.7 mm to 142.5 mm, 25× optical zoom |
| Image Enhancement | HLC/BLC/3D DNR/Optical Defog/EIS/Regional Exposure/Regional Focus |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| BNC | 1.0 V [p-p]/75 Ω, NTSC (or PAL) composite, BNC |
| Alarm Output | 2-ch alarm output |
| Alarm Input | 7-ch alarm input |
| Audio Input | 1-ch audio input, 2 to 2.4 V[p-p], 1 KΩ ± 10% |
| Audio Output | 1-ch audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface, Hi-PoE |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| H.264+ | Yes |
| H.265+ | Yes |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG,Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bitrate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bitrate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-160Kbps(MP2L2) |
| SVC | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @(F1.5, AGC ON),B/W: 0.0002 Lux @(F1.5, AGC ON) |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Gain | Auto/Manual |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | 120 dB WDR |
| Rapid Focus | Yes |
| Smart Tracking | Manual Tracking, Auto Tracking (support tracking specified target types such as human and vehicle), Event Tracking |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Eight fixed region for each stream |
| Perimeter Protection | Intrusion, Line Crossing, Region Entrance, Region Exiting,Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle),Filtering out mistaken alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |
| Event Detection | Unattended Baggage Detection, Object Removal Detection, Face Detection, Audio Exception Detection |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 350°/s, preset speed: 540°/s |
| Movement Range (Tilt) | From -20° to 90° (auto flip) |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 240°/s, Preset Speed: 400°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust/Aux Output |