
Hikvision
0,00 ₼
| Material | Aluminum alloy |
| Dimensions | Φ 266.6 mm × 410 mm (Φ 10.50" × 16.14") |
| Protection Level | IP67 Standard, IK10 (only supported by camera without wiper), 6,000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 24 VAC (Max. 60 W, including max. 18 W for laser and max. 12 W for heater);Hi-PoE (Max. 50 W, including max. 18 W for laser and max. 12 W for heater), |
| Working Temperature | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) |
| Working Humidity | Humidity: ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 56.1° to 2.0° (wide-tele);Vertical field of view: 33.4° to 1.1° (wide-tele);Diagonal field of view: 62.9° to 2.3° (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 7.8 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.5 to F4.5 |
| Focal Length | 7.5 mm to 270 mm, 36× Optical |
| 3D DNR | Yes |
| AGC | Auto/Manual |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Image Sensor | Two 2/3" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux @(F1.5, AGC ON);B/W: 0.0005Lux @(F1.5, AGC ON);0 Lux with laser |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto Tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | Controlled by dual-sensor |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| BLC | Yes |
| HLC | Yes |
| Optical Defog | Yes |
| EIS | Yes |
| Digital WDR | Yes |
| Smart Tracking | Event Tracking, supports tracking in multiple detection scenes |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Eight fixed region for each stream |
| Perimeter Protection | Intrusion, Line Crossing, Region Entrance, Region Exiting;Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle);Filtering out mistaken alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |
| Event Detection | Face Detection, Audio Exception Detection, Motion Detection, Video Tampering Detection, Exception (Network Disconnected, IP Address Conflict, HDD Full, HDD Error, Illegal Login) |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 210°/s, Preset Speed: 280°/s |
| Movement Range (Tilt) | From -20° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 150°/s, Preset Speed: 250°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| 3D Positioning | ON/OFF |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust/Aux Output |
| Laser Distance | 500 m |