
| IP Video Input | 8-ch Up to 12 MP resolution |
| Incoming Bandwidth | 80 Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 256 Mbps |
| HDMI Output | 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Video Output Mode | HDMI/VGA independent output |
| Audio Input | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ, using the audio input) |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS, ONVIF(Version 2.2), OTAP |
| Remote Connection | 64 |
| Network Interface | 1, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Camera Access Protocol | ONVIF(Version 2.5), RTSP |
| Power Supply | 100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz |
| Consumption | ≤ 15 W (without HDD and PoE off) |
| Working Temperature | -10 to +55º C (+14 to +131º F) |
| Working Humidity | 10% to 90% |
| Dimension (W × D × H) | 385 × 315 × 52 mm (15.2" × 12.4" × 2.0") |
| SATA | 2 SATA interfaces |
| Capacity | Up to 16 TB capacity for each disk |
| Alarm In/Out | 4/1 |
| USB Interface | Front panel: 1 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Dual-Stream Recording | Support |
| Decoding Format | H.265/H.265+/H.264/H.264+/MPEG4 |
| Decoding Capability | 2-ch@12 MP (20 fps)/4-ch@8 MP (25 fps)/8-ch@4 MP (30 fps)/16-ch@1080p (30 fps) |
| Synchronous Playback | 8-ch |
| Recording Resolution | 12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/ 2CIF/CIF/QCIF |
| Stream Type | Video, Video & Audio |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726 |
| Interface | 8, RJ-45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Power | ≤ 120 W |
| Standard | IEEE 802.3 af/at |
| CE | EN 55032:2015, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 50130-4 |
| Obtained Certification | CE, CB, UKCA, IC |