
Hikvision
0,00 ₼
| By Camera | All channels *: The camera should enable AcuSearch function |
| Performance | If the cameras support Hikvision AcuSense Technology and have enabled AcuSearch function, the NVR supports AcuSeek in all channels, capable of modeling 50,000 targets/day. |
| Search Language | English |
| SATA | 4 SATA interfaces |
| Capacity | Up to 16 TB capacity for each HDD |
| Serial Interface | 2 RS-485 (half-duplex), 1 RS-232 |
| Alarm In/Out | 16/4 |
| USB Interface | Front panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Decoding Format | H.265, H.265+, H.264, H264+ |
| Recording Resolution | 12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080P/UXGA/720P/VGA/4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF |
| Synchronous Playback | 16-ch |
| Decoding Capability | AI on: 12-ch@1080p (30 fps) AI off: 24-ch@1080p (30 fps) |
| Stream Type | Video, Video & Audio |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726/AAC/MP2L2 |
| Facial Detection and Analytics | Face picture comparison, human face capture, face picture search |
| Face Picture Library | Up to 16 face picture libraries, with up to 50,000 face pictures in total (each picture ≤ 1 MB, total capacity ≤ 800 MB) |
| Facial Detection and Analytics Performance | Up to 4 MP: 2-ch; 5 MP to 8 MP: 1-ch |
| Face Picture Comparison | 8-ch |
| GUI Language | English, Russian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Turkish, Japanese, Danish, Swedish Language, Norwegian, Finnish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Estonian, Vietnamese, Croatian, Slovenian, Serbian, Latvian, Lithuanian, Uzbek, Kazakh, Arabic, Ukrainian, Kyrgyz , Brazilian Portuguese, Indonesian |
| Power Supply | 100 to 240 VAC, 50 to 60Hz |
| Consumption | ≤ 50 W (without HDD) |
| Working Temperature | -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F) |
| Working Humidity | 10 to 90 % |
| Dimension (W × D × H) | 440 × 391 × 72 mm (17.32 × 15.39 × 2.82 inch) |
| AI by NVR | Facial recognition, perimeter protection, motion detection 2.0, AcuSearch, AcuSeek |
| AI by Camera | Facial recognition, perimeter protection, motion detection2.0, ANPR, VCA |
| By NVR | All channels, up to 4 MP (when enhanced SVC mode is enabled, up to 8 MP) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm |
| By Camera | All channels |
| Remote Connection | 128 |
| API | ONVIF (profile S/G); SDK; ISAPI |
| Compatible Browser | IE11, Chrome V57, Firefox V52, Safari V12, Edge V89, or above version |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
| Network Interface | 2 RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interfaces |
| By NVR | Video analysis (HD network camera, H.264/H.265) for human and vehicle recognition to reduce false alarm. Up to 4 MP: 2-ch; 8 MP to 5 MP: 1-ch |
| By Camera | All channels |
| IP Video Input | 32-ch |
| Incoming Bandwidth | 256 Mbps |
| IP Speaker Input | 4-ch |
| Outgoing Bandwidth | 100 Mbps |
| HDMI Output | 1-ch, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz |
| Video Output Mode | HDMI/VGA independent output |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Audio Input | Two-Way Audio 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ, using the audio input) |