| IP Video Input | 16-ch |
| HDMI Output | 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 1920 × 1080p/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| VGA Output | 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| CVBS Output | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| Incoming Bandwidth | 320 Mbps/256 Mbps |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, iSCSI, UPnP™, HTTPS |
| Remote Connection | 128 |
| Network Interface | 1 RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Power Supply | 12 VDC,≤40 W |
| Consumption | ≤15 W |
| Working Temperature | -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F) |
| Working Humidity | 10 to 90 % |
| Dimension (W × D × H) | 385 × 315× 52 mm (15.2" × 12.4" × 2.0") or 440 × 393 × 75 mm (17.3" × 15.5" × 3.0") |
| SATA | 2 SATA interfaces for 2HDDs |
| Capacity | Up to 8TB capacity for each HDD |
| USB Interface | Front panel: 1 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Alarm In/Out | 4/1 |
| Decoding Format | H.265/ H.265+/H.264/H.264+/MPEG4 |
| Decoding Capability | 1-ch@32 MP (30 fps)/2-ch@12 MP (20 fps)/4-ch@8 MP (25 fps)/8-ch@4 MP (30 fps)/16-ch@1080p (30 fps) |
| Synchronous playback | 16-ch |
| Recording Resolution | 32 MP/24 MP/12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/ 2CIF/CIF/QCIF *: 32 MP and 24 MP is only available for channel 1 when ultra HD resolution mode is enabled. |
| Interface | N/A |
| RAID Type | No |