
Hikvision
0,00 ₼
| By Camera | All channels |
| Vehicle Attributes | Plate number, license plate color, license plate type |
| Plate Attributes | Vehicle brand, vehicle color, vehicle type |
| SATA | 8 SATA interfaces |
| eSATA | 1 eSATA interface |
| Capacity | Up to 14 TB capacity for each disk |
| Serial Interface | 1 RS-485 (full-duplex), 1 RS-232 |
| USB Interface | Front panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 2 × USB 3.0 |
| Alarm In/Out | 16/9 |
| Ctrl 12V | Controllable 12 VDC, 1 A power output for external alarm device; The power will be turned on when the alarm output is triggered. *: The Ctrl 12V power is controlled by alarm output 9. |
| DC 12V | 12 VDC, 1 A power output |
| FCC | N/A |
| CE | EN 55032:2015, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 50130-4 |
| Obtained Certification | CE, CB, REACH, WEEE, UKCA, LOA |
| Recording Resolution | 32 MP/24 MP/12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF *: The NVR supports up to 4-ch 32 MP/24 MP IP video inputs. |
| Live View Window Division | 1/2/4/6/8/9/16/25/32/36 |
| Aux Port Window Division | 1/2/4/6/8/9/16/25/32/36 |
| Dual-Stream Recording | Support |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726/AAC/MP2L2/PCM |
| Decoding Format | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
| Decoding Capability | Enable AI by NVR: 20-ch@1080p (30 fps) Disable AI by NVR: 32-ch@1080p (30 fps) |
| Synchronous Playback | 16-ch |
| Stream Type | Video, Video & Audio |
| Facial Detection and Analytics | Face picture comparison, human face capture, face pictu |
| Face Picture Library | Up to 16 face picture libraries, with up to 50,000 face pictures in total (each picture ≤ 512 KB, total capacity ≤ 1 GB) |
| Facial Detection and Analytics Performance | 4-ch human face capture (HD network camera, up to 8 MP, H.264/H.265) |
| Face Picture Comparison | 8-ch |
| GUI Language | English, Russian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Turkish, Japanese, Danish, Swedish Language, Norwegian, Finnish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Estonian, Vietnamese, Croatian, Slovenian, Serbian, Latvian, Lithuanian, Uzbek, Kazakh, Arabic, Ukrainian, Kyrgyz , Brazilian Portuguese, Indonesian, Hebrew |
| Power Supply | 100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz |
| Consumption | ≤ 30 W (without HDD) |
| Working Temperature | -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F) |
| Working Humidity | 10% to 90% |
| Chassis | 2U chassis |
| Dimension (W × D × H) | 445 × 460 × 93 mm (17.5"× 18.1" × 3.7") |
| AI by NVR | Facial recognition, perimeter protection, motion detection 2.0 |
| AI by Camera | Facial recognition, perimeter protection, video structuralization, throwing objects from building, motion detection 2.0, ANPR, people counting, VCA |
| Engine | 1, engine mode is adjustable |
| By Camera | All channels |
| Human/Vehicle Analysis | N/A |
| By NVR | All channels for Hikvision cameras |
| API | ONVIF (profile S/G); SDK; ISAPI |
| Compatible Browser | IE11, Chrome V57, Firefox V52, Safari V12, Edge V89, or above version |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
| Remote Connection | 128 |
| Network Interface | 2, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Camera Access Protocol | ONVIF(Version 2.5), RTSP |
| By Camera | All channels |
| Human/Vehicle Analysis | N/A |
| By NVR | 4-ch, 2 MP (H.264/H.265) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm; Up to 12 rules in total |
| RAID Type | RAID0, RAID1, RAID5, RAID6, RAID10 Support global hot spare |
| IP Video Input | 32-ch |
| Incoming Bandwidth | 320 Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 256 Mbps |
| HDMI 1 Output | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz |
| HDMI 2 Output | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz |
| VGA 1 Output | 1920 × 1080/60 Hz |
| VGA 2 Output | 1920 × 1080/60 Hz |
| Video Output Mode | HDMI1/VGA1 simultaneous output, HDMI2/VGA2 simultaneous output,HDMI1/HDMI2 independent output |
| CVBS Output | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| Audio Output | 2-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) |