
Hikvision
0,00 ₼
| Management mode | Web-based GUI, serial interface CLI, centralized management of multiple devices (HCP, HCM) |
| Alarm mode | Sound, light, email, web page |
| Log downloading | Download on web page |
| HDMI | Rear × 1 |
| USB | USB 2.0: Front × 2 USB 3.0: Rear × 4 |
| Data network interface | 4 × 2.5G Ethernet interface(4 × GbE or 2 × GbE or 1 × GbE or 2 × 10GbE is extendable) |
| COM | RS-232 serial interface × 1 |
| Management network interface | 1, 1000M Ethernet interface |
| Chassis | 6U |
| Dimension (W × H × D) | 447 × 262.1 × 787 mm (17.6 × 10.3 × 30.96 in) |
| Weight (without HDDs) | ≤ 41kg |
| Power Module | Redundant 800W |
| Rated power consumption | Working: ≤ 674W |
| Working humidity | 20% to 80%RH (non-condensing/frozen) |
| Storage humidity | 5% to 90%RH (non-condensing/frozen) |
| HDD Model | Hikvision, DS40HKAI-VX1, 4TB; Hikvision, DS60HKAI-VX1, 6TB; Hikvision, DS80HKAI-VX1, 8TB; Hikvision, DS100HKAI-VX1, 10TB; Hikvision, DS160HKAI-VX1, 16TB; Hikvision, DS200HKAI-VX1, 20TB; |
| Structure | Controller Structure |
| Processor | 64-bit multi-core processor |
| Cache | 16 GB (extendable to 64 GB) |
| Protocol | RTSP, ONVIF, SDK, ISAPI |
| Recording mode: video (2 Mbps) + picture | 550-ch (1100Mbps) |
| Video performance | 550-ch (1100Mbps) |
| Recording mode | Timing recording, event recording |
| Video protection | Lock key video, ANR, video loss detection and alarm |
| Searching mode | Search by time and event |
| Downloading mode | download by time, download by file |
| HDD slot | 36 |
| Interface/capacity | SATA/4 TB, 6 TB, 8 TB, 10 TB, 12 TB, 16 TB, 20 TB |
| Hot-swapping | Supported |
| HDD support | Enterprise Hard Disk |
| RAID | RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, VRAID 2.0, Hot-Spare |
| Disk management | Disk inspection, alarm and repair |
| Logical volume management | video and picture pool management |