
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1X,QoS,FTP,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTCP,RTP,TCP/IP,UDP,IGMP,ICMP,DHCP,PPPoE,Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection,complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),IP address filter,host authentication (MAC address) |
| Web Browser | Safari12+, Chrome57+, Firefox52+, IE10-11 |
| Power | 12 VDC, max. 18 W, PoE, max. 22.5W |
| Dimension | 272 mm × 201.2 mm × 124.5 mm (10.7" × 7.9" × 4.9") |
| Operating Condition | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F). Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Image Sensor | [Panoramic channel] 1/1.8" Progressive Scan CMOS, [PTZ channel] 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0.001 Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Focal Length | [Panoramic channel] 2.8 mm, [PTZ channel] 8 to 32 mm |
| FOV | [Panoramic channel] horizontal field of view: 103°, vertical field of view: 54°, [PTZ channel] horizontal field of view: 41.9° to 15.1°, vertical field of view: 22.9° to 8.5° |
| Focus | Auto,semi-auto,manual |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Zoom Speed | Approx. 0.7 s |
| Main Stream | [Panoramic channel] 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),[PTZ channel] 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | [Panoramic channel] 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240),[PTZ channel] 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | [Panoramic channel] 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080), 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080),[PTZ channel] 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080), 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 55 dB |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Regional Focus | [Panoramic channel] No, [PTZ channel] Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%, 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Basic Event | video tampering alarm |
| Smart Event | audio exception detection |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B),CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013 + A1: 2019, EN 50130-4: 2011 + A1: 2014) |
| Safety | CB (IEC 62368-1: 2014 + A11),CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU),WEEE (2012/19/EU),Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | TVS 2000 V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
| Audio Compression | G.711,G.722.1,G.726,MP2L2,PCM |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 300°/s, preset speed: 100°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 120°/s, preset speed 100°/s |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Park Action | Preset,patrol scan |
| 3D Positioning | Yes |
| Scheduled Task | Preset,pattern scan,patrol scan,auto scan,tilt scan,random scan,frame scan,panorama scan,dome reboot,dome adjust |
| Power-off Memory | Yes |