
Hikvision
0,00 ₼
| Facial Video Format | 720P to 8 MP, standard H.264/H.265 Resolution: 1920 × 1080; head and shoulders width: 40 to 300 pixels Angle deviation: less than 60°(horizontal) and 30°(vertical) The ratio of covered to overall area should be less than 40% |
| Video Frame Rate Requirement | 25 fps |
| Face Picture Format | JPG/JPEG, BMP, PNG, TIFF/TIF, Static GIF |
| Face Picture Requirement | Resolution: 106 × 126 to 16 MP (Picture size: ≤ 8 MB) Pupil distance: 20 to 200 pixels recommended Face angle deviation: less than 45° (horizontal); 20° (vertical) Face picture angle of list library: ≤ 25° (vertical); ≤ 30° (horizontal) Clear and complete without colored-glasses and light reflection The ratio of covered to overall area should be less than 20% Pupil distance: ≥ 40 pixels |
| Max. Number of Arming Lists | 1 million |
| Face Video Analysis and Comparison | 64 channels (2 MP) 48 channels (2 MP to 5 MP) 32 channels (5 MP to 8 MP) |
| Face Picture Analysis and Comparison | 320 pieces per second |
| Memory Parameters | 16 GB×2 |
| CPU | Hygon3250*1 |
| Hard Disk | 240 GB |
| GPU Card | 2 × KT2card |
| External Interfaces | USB 3.0 × 4 + USB 2.0 × 2 + VGA × 1 |
| Max. Power Consumption | 550W |
| Device Dimensions | 439 mm (W) × 591 mm (D) × 44 mm (H) (17.28'' × 23.27'' × 1.73'') |
| Package Dimensions | 570 mm (W) × 780 mm (D) × 180 mm (H) (22.44'' × 30.71'' × 7.09'') |
| PSU | CRPS 550 W × 2 |
| Storage and Transportation Temperature | -40 ℃ to 70 ℃ (-40 ℉ to 158 ℉) |
| Net Weight (without package) | 12 kg (26.46 lb.) |
| Gross Weight (with package) | 16 kg (35.27 lb.) |
| Authorization Type | Device Encryption |
| Picture Format | JPG/JPEG, BMP, PNG, TIFF/TIF, Static GIF |
| Vehicle Picture Requirement | Vehicle resolution: larger than 256 × 256 pixels (recommended) License plate width: 80 to 240 pixels (recommended) Angle deviation: less than 30°(horizontal) and 15° to 30°(vertical) |
| Vehicle Attribute | Vehicle detection, vehicle modeling, vehicle attribute analysis, vehicle recognition; and the following behaviors: fasten safety belt or not, open the sunshield or not, use mobile phone or not |
| Analysis Performance of Vehicle Picture | 116 pieces/second (2 MP ) 94 pieces/second (5 MP ) 70 pieces/second (9 MP ) |
| Video Format | H.265,H.264 |
| Video Frame Rate Requirement | 25 frames per second |
| Picture Format | JPG/JPEG, BMP, PNG, TIFF/TIF, Static GIF |
| Human Body Picture Requirement | Human body width: 70 to 300 pixels recommended Picture resolution: 256 × 256 to 9 MP recommended Clear and complete |
| Vehicle Picture Requirement | Picture resolution: 256 × 256 to 9 MP Vehicle resolution: lager than 256 × 256 recommended License plate width: 80 to 240 pixels The included angle between the driving and vertical direction should be less than 45° Vertical angle deviation: 20° to 45° |
| Analysis of Human Body and Vehicle Videos | 64 channels (2 MP) 48 channels (2 MP to 5 MP) 32 channels (5 MP to 8 MP) |
| Analysis of Human Body and Vehicle Pictures | 160 pieces/second (2 MP ) 64 pieces/second (5 MP ) 48 pieces/second (8 MP ) |
| Vehicle Attribute | Vehicle model, Vehicle color, license plate number, Vehicle main brand. |