
Hikvision
0,00 ₼
| Working Temperature & Humidity | -20°C to 65°C (-4°F to 149°F) 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | AC 100-240V , 50Hz |
| Weight (with Package) | 15.405 kg (33.96 lb.) |
| Dimensions (with Package) | 835 × 597 × 240 mm (32.87× 23.5 × 9.45 inch) |
| Storage Conditions | Temperature: -20 °C to 70 °C (- 4°F to 158 °F) Humidity: 95% (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | Temperature: -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F) Humidity: 95% (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Audio | 1 input (line in), 1 output (line out) |
| Alarm Input | 2-ch triggered inputs |
| Alarm Output | 1-ch Relayout |
| Network Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Network Storage | health detection are supported. |
| Protocol | TCP/IP, HTTP, HTTPS, FTP Upload Picture, DHCP, DNS, DDNS, RTSP, NTP, SNMP, IGMP, QoS, IPv6, UDP, SSL/TLS, WebSocket |
| API | Open Network Video Interface , ISAPI, SDK, ISUP, Otap, Guarding Vision Platform |
| Client | Hik-Connect, Hik-Central Pro,PMS |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE10+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| WDR | 140 dB |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920*1200P、1920*1080P、1280*720P、704*576、352*288) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (1920*1080P、1280*720P、704*576、352*288) |
| Image Settings | Saturation: 0 to 100 Brightness: 0 to 100 Contrast: 0 to 100 Gain: 0 to 100 3D DNR: Off, Normal, and Expert modes are selectable. White balance: White Balance 1 and White Balance 2 are selectable. |
| Image Parameters Switch | Yes |
| WDR Switch | On, Time, Brightness |
| Frame Rate | 25 fps (P) |
| ROI | 8 regions respectively for main stream and sub-stream, 6 levels for each region. |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/MJPEG, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, |
| H.264 Type | Low profile Medium profile High Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Bit Rate Type | Constant, Variable |
| Scalable Video Coding (SVC) | MJPEG , H.265 and H.264 encoding |
| Sensor Type | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1200 |
| Min. Illumination | Color: 0.04Lux@(F2.0, AGC ON) B/W: 0.02Lux@(F2.0, AGC ON) |
| Shutter | 1/30 s to 1/100,000 s |
| Day/Night Switch | Supported |
| IR Cut Filter | IR cut filter Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Trigger Type | Video Detection, I/O Coil, Radar Mixed Traffic |
| Picture Type | Scene Picture, Scene Picture + Close-up Picture |
| Scene Mode | Entrance Exit Toll Gate, Underground Parking Entrance Exit |
| Capture Type | Continue Light Mode |
| Image Format | JPEG |
| Capture Resolution | 1920 × 1200 |
| License Plate Recognition | Forward, Backward, Bidirection |
| Fake Plate Filter | Yes |
| Smart Recognition | ANPR, Motor Vehicle Feature, Vehicle Color Recognition, Enable Vehicle Manufacturer Recognition |
| Capture Picture Overlay | Location, Capture Time, Plate Number, Capture No., Vehicle Color Vehicle Type |
| Pixel Pitch | P4 |
| Resolution | 64*32 |
| Screen Type | LED |
| Display Color | Red,Green,Yellow |
| Number of Module | 1 |
| Viewing Angle | 110° (H) / 110° (V) |
| Color Temperature | 3000k to 6000k |
| Brightness Uniformity | ≥95% |
| Color Uniformity | ≥95% |
| Luminance | 1000cd/m² |
| Scanning Mode | 1/8Scan |
| Communication Mode | RS485,TCP |
| Barrier Gate Control Mode | By Camera/Platform |
| Keep Boom Pole Open for Following Vehicle | Enable/Disable |
| Lock Barrier Gate for Large-Sized Vehicle | Yes |
| Relay Output | 1-ch relay output |
| Barrier Gate Status | None, Barrier Gate Close In Place, Barrier Gate Open In Place, Remote Control Open In Place |
| Allowlist and Blocklist | Up to 100,000 allowlist and blocklist totally |
| External Light Type | White light;IR light |
| External Light Distance | 3-6M,10 lx@5M;3-6M,0.03 w/m² |
| Number of Light Beads | 4 |
| Irritation Angle | 60° |
| Band/Color Temperature | 3000K |
| Lens Type | 3.1 to 6 mm |
| Aperture | 3.1 to 6 mm:F1.9 |
| Focal Length & FoV | 3.1 to 6 mm, horizontal FoV: 105.5° to 51.4°, vertical FoV: 55.9° to 28.9°, diagonal FoV: 126.9° to 59.2° |
| Focus | Auto,Vari-focal lens, motor-driven lens |
| LPR Accuracy | Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98.5% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% |
| Vehicle Type Recognition | Car/Van/Bus/Truck/Light Truck/SUV_MPV/Pickup/Pedestrian/Motorcycle/Tricycle |
| Vehicle Color | Red, Yellow (including orange, golden), Green, Cyan, Blue, Purple, Pink, Brown, White, Gray (including silver), Black |
| Vehicle Brand | 84 manufacturers: Hyundai, Toyota, KIA, Honda, Volkswagen, Benz, Nissan, Ford, Isuzu, BMW, Chevrolet, Mitsubishi, Renault, Opel, Suzuki, Skoda, Daewoo, Audi, Mazda, GAC HINO, Peugeot, SsangYong, Citroen, Fiat, Scania, MAN, Volvo, Lexus, Seat, Land Rover, Daihatsu, Dongwo, Subaru, Iveco, MINI, JEEP, Porsche, Chery, Dodge, Chrysler, Acura, Alfa Romeo, Great Wall, Infiniti, Smart, Saic Maxus, JAC, Jaguar, GMC, Lincoln, JMC, SAAB, FAW, Yutong, Guangzhou Yunbao, Joylong, Geely, Cadillac, JBC, An‘kai, Haima, Foton, King Long, Dongfeng, Geely-Emgrand, Perodua, UD, BYD, Renault Samsung, Proton, HICOM, Malaysia_Unknown 1, Hyundai-Rohens, SsangYong-Old Version, Equus-Old Version, CNHTC, Rolls-Royce, Beiben Truck, Haval, Hino, Kia-Borrego, Chang‘an, Alfa, FORO |
| ANPR Supported Country/Region | 6 areas ( Asia, Africa, America, Europe, Oceania, Russian-Speaking Regions) and more than 130+ countries/regions (Statistical quantity includes baseline version and customized version.) Asia: Hong Kong( China), Macau( China), Taiwan( China), Japan, South Korea, Mongolia, Indonesia, Myanmar, Vietnam, the Philippines, Thailand, Laos, Cambodia, Malaysia, Singapore, Pakistan, Sri Lanka, Nepal, India, Bangladesh, Qatar, Kuwait, Oman, Saudi Arabia, Bahrain, Lebanon, Jordan, Iraq, United Arab Emirates, Dubai, Fujairah, Al Ain, Abu Dhabi, Ajman, Sharjah, Umm Al Qwain, Yemen Africa: Egypt, Libya, Tunisia, Algeria, Morocco, Nigeria, Senegal, Ivory Coast, Ghana, Kenya, Tanzania, Uganda, Ethiopia, South Africa, Namibia, Zimbabwe, Zambia, Cameroon, Angola, Mauritius, Sierra Leone America: Canada, Mexico, Panama, Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Trinidad and Tobago, Dominican Republic, Argentina, Brazil, Chile, Colombia, Peru, Ecuador, Paraguay, Uruguay, Bolivia, Venezuela, Suriname Europe: Italy, Spain, Portugal, Greece, Croatia, Slovenia, Montenegro, Albania, the Republic of North Macedonia, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Romania, Malta, San Marino, Andorra, Germany, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Austria, Switzerland, Liechtenstein, France, the UK, Ireland, Netherlands, Belgium, Luxembourg, Sweden, Denmark, Finland, Iceland, Lithuania, Israel, Palestine, Kosovo, Cyprus, Turkey Oceania: Australia, New Zealand Russian-Speaking Regions: Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Armenia, Turkmenistan, Belarus |
| Supplement Light Type | Warm White Light |
| Band/Color Temperature | Warm White Light 3000 K |
| Supplement Light Range | Video: 3.1 mm to 6 mm: 10 m Vehicle License Plate: 3.1 mm to 6 mm: 5 m |