
Hikvision
0,00 ₼
| Power Supply | 24VDC |
| Power Consumption | 72W Max. |
| Package Dimensions | 465 mm × 200 mm × 198 mm (18.31 × 7.87 × 7.80 inch) |
| Dimensions | 195 × 150 × 673 mm (7.68 × 5.91 × 26.5 inch) |
| Storage Temperature and Humidity | Temperature: -30 °C to 70 °C (-4°F to 158 °F) Humidity: 95% (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | Temperature: -30 °C to 65 °C (-22 °F to 149 °F) Humidity: 95% (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Trigger Input | 3-ch triggered inputs |
| Trigger Output | 2-ch alarm output |
| Wiegand | 1-ch, Supported: CardID 26bit, SHA-1 26bit, Hik 34bit, NEWG 72bit |
| Alarm Input | 4-ch |
| RS-485 | 1-ch |
| RS-232 | 1-ch |
| Network Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Memory Card Slot | 1 TF card slot, up to 1TB |
| Relay Output | 4-ch |
| Power Output | 12VDC, max.1A |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Protocol | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP Upload Picture, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, IGMP, QoS, IPv6, UDP, SSL/TLS,SRTP |
| API | Open Network Video Interface (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, ISUP, Otap, Guarding Vision Platform |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE10+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Main Stream | 50 Hz: 50 fps (2688 × 1520(Default), 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 60 fps (2688 × 1520(Default), 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 50 fps (1920 × 1080(Default), 1280 × 720, 704 × 576) 60 Hz: 60 fps (1920 × 1080(Default), 1280 × 720, 704 × 576) |
| Third Stream | 50 Hz: 50 fps (1280 × 720(Default), 704 × 576) 60 Hz: 60 fps (1280 × 720(Default), 704 × 576) |
| Image Settings | Saturation: 0 to 100 Brightness: 0 to 100 Contrast: 0 to 100 Gain: 0 to 100 3D DNR: Off, Normal, and Expert modes are selectable. White balance: White Balance 1 and White Balance 2 are selectable. |
| Frame Rate | 50 fps (P)/60 fps (N) |
| ROI | 8 regions respectively for main stream and sub-stream, 6 levels for each region. |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/MJPEG, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, |
| H.264 Type | Low profile Medium profile High Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Bit Rate Type | Constant, Variable |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 encoding |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Sensor Type | 1/1.8" Progressive Scan GMOS(Global shutter CMOS) |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON) B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON) 0 Lux with IR |
| Shutter | 1/30 s to 1/100,000 s |
| Day/Night Switch | Supported |
| IR Cut Filter | IR cut filter Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Trigger Type | Video Detection, I/O Coil, Radar Mixed Traffic |
| Picture Type | Scene Picture, Scene Picture + Close-up Picture |
| Scene Mode | Entrance and Exit Toll Gate, Underground Parking Entrance and Exit |
| Capture Type | Strobe Light Mode |
| Image Format | JPEG |
| Capture Resolution | 2688 × 1520 |
| License Plate Recognition | Forward, Backward, Bidirection |
| LED Control | Supports automatic light control/time control of LEDs |
| Smart Recognition | ANPR |
| Capture Picture Overlay | Location, Capture Time, Plate Number, Capture No., Vehicle Color Vehicle Type |
| Barrier Gate Control Mode | By Camera/Platform/Mixed |
| Keep Boom Pole Open for Following Vehicle | Enable/Disable |
| Lock Barrier Gate for Large-Sized Vehicle | Yes |
| Barrier Gate Status | None, Barrier Gate Close In Place, Barrier Gate Open In Place, Remote Control Barrier Gate |
| Allowlist and Blocklist | Up to 100,000 allowlist and blocklist totally |
| External Light Type | IR |
| External Light Distance | 3-8m, 0.032W/㎡ |
| Lens Type | 4mm |
| Aperture | F1.6 |
| Focal Length and FoV | 4 mm, horizontal FoV: 79°, vertical FoV: 43.3°, diagonal FoV: 92° |
| Lens Mount | M16 |
| lris Type | Fixed |
| LPR Accuracy | Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98.5% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% |
| ANPR Supported Country/Region | 6 areas ( Asia, Africa, America, Europe, Oceania, Russian-Speaking Regions) and more than 130+ countries/regions (Statistical quantity includes baseline version and customized version.) Asia: Hong Kong( China), Macau( China), Taiwan( China), Japan, South Korea, Mongolia, Indonesia, Myanmar, Vietnam, the Philippines, Thailand, Laos, Cambodia, Malaysia, Singapore, Pakistan, Sri Lanka, Nepal, India, Bangladesh, Qatar, Kuwait, Oman, Saudi Arabia, Bahrain, Lebanon, Jordan, Iraq, United Arab Emirates, Dubai, Fujairah, Al Ain, Abu Dhabi, Ajman, Sharjah, Umm Al Qwain, Yemen Africa: Egypt, Libya, Tunisia, Algeria, Morocco, Nigeria, Senegal, Ivory Coast, Ghana, Kenya, Tanzania, Uganda, Ethiopia, South Africa, Namibia, Zimbabwe, Zambia, Cameroon, Angola, Mauritius, Sierra Leone America: Canada, Mexico, Panama, Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Trinidad and Tobago, Dominican Republic, Argentina, Brazil, Chile, Colombia, Peru, Ecuador, Paraguay, Uruguay, Bolivia, Venezuela, Suriname Europe: Italy, Spain, Portugal, Greece, Croatia, Slovenia, Montenegro, Albania, the Republic of North Macedonia, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Romania, Malta, San Marino, Andorra, Germany, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Austria, Switzerland, Liechtenstein, France, the UK, Ireland, Netherlands, Belgium, Luxembourg, Sweden, Denmark, Finland, Iceland, Lithuania, Israel, Palestine, Kosovo, Cyprus, Turkey Oceania: Australia, New Zealand Russian-Speaking Regions: Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Armenia, Turkmenistan, Belarus |
| Valid Distance | 1.5 to 12m |
| Supplement Light Type | IR Light |
| Supplement Light Range | 850nm |