CRS328-24P-4S+RM comes in a 1U rackmount case with 100-240 V AC 500 W power supply built-in. The device consumes up to 44 W leaving guaranteed 450 W (3x150 W per every 8 Ethernet ports) to power your PoE devices. Each port can provide up to 30 W with high voltage, and 26 W with low voltage power output.
Switching Features
• Non-blocking Layer 2 switching capacity
• 16K host table
• IEEE 802.1Q VLAN
• Supports up to 4K simultaneous VLANs
• Port isolation
• Port security
• Broadcast storm control
• Port mirroring of ingress/egress traffic
• STR / RSTP / MSTP
• Access Control List
• MikroTik neighbour discovery
• SNMP
• 10218-byte jumbo frames support
• IGMP snooping
• SNMP v2/v3
• rackmount
• IEEE 802.3ad and static link aggregation
| CPU | 98DX3236A1-BTD4C000 800MHz, 1 core |
| Architecture | ARM (32 bit) |
| RAM | 512 МB RAM |
| ROM | 16 МB FLASH |
| Network interface | 24х 10/100/1000 Ethernet 4х SFP+ |
| Operating system | RouterOS, Level 5 / SwOS (double loading) |
| Supported input voltage | 100–240 V AC |
| PoE distribution | 802.3af/at, Passive PoE 24 V |
| Dimensions | 443 x 305 x 44 mm |
| Working ambient temperature | 20.. +60 °C (tested) |
| Maximum power consumption | 494 W, 44 W (without connected devices) |