
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | Tampering alarm, motion detection, network disconnect, IP address conflict, storage full, storage error |
| Security | TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,DDNS,RTP,RTSP,RTCP,,PPPoE,NTP,UPnP,SMTP,SNMP,IGMP,802.1X,QoS,IPv6,Bonjour |
| Detection | Micro SD/SDHC/SDXC card (up to 128 GB) local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS) |
| Standard | Behavior analysis, line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, unattended Baggage, object removal, exception detection |
| Firmware Version | One-key recovery, anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filtering, anonymous access |
| Power Supply | ‘-40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Consumption | 24 V AC |
| Heater | IP67 |
| Anti-Corrosion Standard | WF2, C5-M, NEMA-4X |
| Shipping Weight | Max. 100 W |
| Wiper | 316 L |
| IR Range | (Optional) wall mounting bracket, junction box |
| Electric auxiliary heating | NEMA 4X |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Support |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | 120dB |
| Day & Night | IR cut filter |
| Lens | 3.8 to 16 mm F1.5, horizontal field of view: 103.1° to 28°,11 to 40 mm F1.5, horizontal field of view: 36.7° to 11.5° |
| Lens Mount | CS |
| Day/Night Switch | Auto, schedule, alarm trigger |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24-bit bmp format |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, and sharpness are adjustable by client software or web browser |
| Sub-Stream | PAL: 50 Hz: 25 fps (352 × 288, 640 × 480, 704 × 576 ), NTSC: 25 fps (352 × 240, 640 × 480, 704 × 480 ),PAL: 60 Hz: 30 fps (352 × 288, 640 × 480, 704 × 576), NTSC: 25 fps (352 × 240, 640 × 480, 704 × 480 ) |
| Defog | support |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50 Hz: 50 fps (1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720),60 Hz: 60 fps (1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) |
| Third Stream | Independent with Main Stream and Sub Stream, up to:,50 Hz: 25 fps (1920 × 1080),60 Hz: 30 fps (1920 × 1080) |
| Region of Interest | Up to 4 fixed areas in each stream or dynamic tracking |
| Alarm | 1-ch 3.5 mm audio in (Mic in / Line in)/output external interface |
| Video Output | 1 10M/100M Ethernet port , 1 RS-485 port, 1 RS-232 interface |
| On-board Storage | 1 input/1 output (up to DC24V 1A or AC 110V 500mA) |
| SVC | 1 Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
| H.264 Type | Baseline profile/main profile/high profile |
| Video Compression | H.264/MJPEG/MPEG4 |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 128 Kbps (MP2L2) |
| Accuracy | 10.1 Kg (22.3 lb.) |
| People Counting | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| IR Range | 100 m (11 to 40 mm)/50 m (3.8 to 16 mm) |
| Wireless Standards | 1 anti-corrosion inlet protected by a metal hose |