
Hikvision
0,00 ₼
| Alarm Trigger | Motion detection, tampering alarm, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error |
| Power Supply | AC24V, 1.7A, terminal block |
| Power Consumption | Max. 40 W |
| Ingress Protection | IP67 |
| Heater | Support |
| Wiper | With –R model support |
| Anti-Corrosion | NEMA 4X C5-M: 720H neutral salt spray, 480H water condensation; Exterior environments: industrial areas with high humidity and aggressive atmosphere and coastal areas with high salinity; Interior environments: buildings or areas with almost permanent condensation and with high pollution. |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1 s – 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Support |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | 120dB |
| Day & Night | IR cut filter |
| Lens | 2.8 – 12 mm, F1.4: horizontal field of view, 90.1° to 31° 8 – 32 mm, F1.4: horizontal field of view, 42.2° to 13.5° Motorized zooming and auto focus |
| Auto-Iris | DC drive |
| Image Enhancement | BLC/HLC/3D DNR/Defog/EIS |
| Target Cropping | Support |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, etc., adjustable by client software or web browser |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Defog | support |
| EIS | support |
| Highlight Compensation | support |
| Day / Night mode | support |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Region of Interest | Support 4 customized region for each stream, and face dynamic tracking |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet port |
| Alarm | 1 input, 1 output |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
| On-board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 128 G |
| Housing interface | 2 anti-corrosion inlets protected by a metal hose |
| EMC | FCC: FCC-SDoC(ANSI C63.4,FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC(EN 50130-4:2011+A1:2014,EN 55032:2015,EN 61000-3-2:2014,EN 61000-3-3:2013) RCM: AS/NZS 60950.1:2003 + Am1, Am2 and Am3,AS/NZS CISPR 32:2015 IC: IC-VoC(ICES-003 Issue 7:2020) KC: KN 301489-1,KN 301489-17,RRA NOTICE 2017-14(2017.12.05),RRA NOTICE 2017-19(2017.12.28) |
| Safety | UL: UL 60950-1:2014,CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07:2014 CB: IEC 60950-1 |
| Chemistry | CE: CE-RoHS(RoHS Directive 2011/65/EU+2015/863) |
| H.264+ | Support |
| H.265+ | Support |
| H.264 Type | Baseline profile/main profile/high profile |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| H.265 Type | Main Profile |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Face Detection | Human face appears in the image can be detected and trigger linkage method |
| Exception Detection | Scene change detection, defocus detection, audio exception detection |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, Intrusion detection, Region entrance, Region exiting, Unattended baggage, Object removal |
| Region of Interest | Support 4 customized region for each stream, and face dynamic tracking |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Sampling Rate | 16kHz/32kHz/44.1kHz/48kHz |
| Audio I/O | Support |
| H.264 Type | Baseline profile/main profile/high profile |