
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | Motion detection, video tampering alarm, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error |
| Security | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP |
| Simultaneous Live View | ISAPI |
| User/Host | Up to 8 channels |
| Client | Up to 31 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Web Browser | iVMS-4200 |
| Detection | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Firmware Version | One-key reset, anti-flicker, mirror, heartbeat, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Smart features | IE8+, Chrome31-44, Firefox 30.0 - 51 |
| Power Supply | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Operating Conditions | 20 km |
| Power Consumption | 36 VDC ± 20%, terminal block |
| Accessory | IP66 |
| Shipping Weight | 36 VDC ± 20%: max. 60W/1.6A |
| Wiper | Aluminum alloy, engineering plastics |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.001Lux @ (F1.2, AGC ON), |
| Shutter Speed | 1/25 s - 1/100,000 s |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | 105 dB |
| 3-Axis Adjustment | Pan: -90° to +90°, tilt:-45° to 90° |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Auto-Iris | No |
| Lens Mount | CS |
| Aperture | F1.8 |
| FOV | Horizontal field of view: 180°,Vertical field of view: 80°,Diagonal field of view: 196°, |
| Focal length | 5.5 mm |
| Image Enhancement | BLC/ 3D DNR |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Sub-Stream | Original Image:,50Hz: 25fps (8208 × 3072); 60Hz: 30fps (8208 × 3072),Panoramic Image:,50Hz: 25fps (6912 × 2800); 60Hz: 30fps (6912 × 2800) |
| Max. Resolution | 8208 × 3072 |
| Main Stream | Original Image:,50Hz: 25fps (8208 × 3072); 60Hz: 30fps (8208 × 3072),Panoramic Image:,50Hz: 25fps (6912 × 2800); 60Hz: 30fps (6912 × 2800) |
| Communication Interface | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Alarm | 1-ch 3.5 mm input (line in), 1-ch 3.5mm output, dual-track, stereo |
| Video Output | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port,1 RS-485 interface,1 1000M FC fiber optical interface |
| On-board Storage | 2 inputs, 2 outputs (up to 24 VD, 1A or 110 VAC, 500mA ) |
| Reset Button | Yes |
| Housing interface | Yes |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264,Sub stream: H.265/H.264, |
| H.265 Type | Main Profile |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 32 Mbps |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Face Detection | Yes |
| Exception Detection | Audio exception detection |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Region of Interest | 4 fixed region for each stream, and dynamic face tracking |
| Audio Compression | Max. 48 kHz |
| Audio I/O | Yes |
| Accuracy | Approx.8000 g (17.64 lb.) |
| IR Range | Up to 50 m |
| Optical Type | FC interface |
| Input/output Wavelength | Single mode, single fiber |
| Transmission Distance | Tx1310nm/1.25G, Rx1550nm/1.25G |