
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR) |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | IE8+, Chrome41.0-44, Firefox30.0-51, Safari8.0-11 |
| Power | 12 VDC± 20%, 1.8 A, 22 W, reverse polarity protection, three-core terminal block 24 VAC ± 20%, 1.4 A, 22 W PoE: IEEE 802.3at, Class 4, 42.5 to 57 VDC, 0.44 to 0.33 A, 19 W |
| Material | Bubble & IR cover: plastic, camera: metal |
| Dimension | Ø250 × 114.9 mm (Ø9.8" × 4.5") |
| Package Dimension | 336 mm × 261 mm × 293 mm (13.2" × 10.3" × 11.5") |
| With Package Weight | Approx. 3.9 kg (8.6 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-banding, heartbeat, mirror, privacy mask |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1920 |
| Min. Illumination | Color: 0.0125 Lux @ (F1.9, AGC ON) B/W: 0.0025 Lux @ (F1.9, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: -60° to 60°, tilt: 10° to 90°, rotate: 0° to 350° |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 8 mm |
| Focal Length & FOV | 2.8 to 8 mm, horizontal FOV 100° to 49°, vertical FOV 72° to 36.4°, diagonal FOV 134.4° to 61.4° |
| Lens Mount | Ø14 |
| Focus | Semi-auto,Manual |
| Aperture | F1.9 |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 30 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 15 fps (2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 15 fps (2560 × 1920, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 15 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 15 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50 Hz: 6 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 8 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 128 GB |
| Audio | 1 input (line in), 1 output (line out), 3.5 mm three-contact |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection Scene change detection, audio exception detection, defocus detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/32 Kbps (PCM) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |