
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, EN 50121-4: 2016+A1:2019, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | Varifocal: 1/2.4" Progressive Scan CMOS; Fixed: 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1920 |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 350°,tilt: 0° to 90°,rotate: -90° to 90° |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,network disconnected,IP address conflict,illegal login,HDD full,HDD error |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)),scene change detection, unattended baggage detection,object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Power | 12 VDC ± 20%, 1.8 A, max. 21.6 W, PoE: IEEE 802.3at, Type 2, Class 4, 42.5 V to 57 V, 0.58 A to 0.43 A, max. 25 W |
| Dimension | Ø290 mm × 148 mm (Ø11.42" × 5.8") |
| Package Dimension | 453 mm × 393 mm × 385 mm (17.8" × 15.47" × 15.16") |
| With Package Weight | Approx. 8.0 kg (17.63 lb.) |
| Storage Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 30 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Settings | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Audio | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 8 mm,Fixed focal lens, 2 mm |
| Focal Length & FOV | Varifocal :2.8 to 8 mm, horizontal FOV 96.5° to 48.9°, vertical FOV 69.9° to 36.5°, diagonal FOV 129° to 61.3° Fixed:2mm, horizontal FOV 71.68°, vertical FOV 71.68°, diagonal FOV 99.16° |
| Lens Mount | Ø14 |
| Focus | Varifocal: Semi-auto,Manual |
| Aperture | Varifocal: F1.9; Fixed: F2.25 |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, WebSocket, WebSockets, SSL/TLS |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | Channel 1,2,3,4: 50 Hz: 25 fps (2560× 1920, 2048× 1536, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2560× 1920, 2048× 1536, 1920 × 1080, 1280 × 720) Channel 5: 50 Hz: 25 fps (1440× 1440) 60 Hz: 30 fps (1440× 1440) |
| Sub-Stream | Channel 1,2,3,4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 5: 50 Hz: 25 fps (576× 576, 480× 480) 60 Hz: 30 fps (576× 576, 480× 480) |
| Third Stream | Channel 1,2,3,4: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |