
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps(G.711ulaw/G.711alaw)/32~192 Kbps(MP2L2)/16 Kbps(G.722.1)/PCM/8~320 Kbps(MP3)/16 Kbps(G.726)/16~64 Kbps(AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.0036 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0.0009 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: -90° to 90°,tilt: 0 to 60° (2.8 mm),0 to 70° (4 mm),rotate: 0° to 355° |
| DORI | 2.8 mm: D: 97 m, O: 38 m, R: 19 m, I: 9 m 4 mm: D: 111 m, O: 44 m, R: 22 m, I: 11 m |
| Basic Event | exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error, abnormal restart),video quality diagnosis,alarm input and output,Motion detection,video tampering alarm |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection,Scene change detection, loitering detection, people gathering detection, fast moving detection, parking detection,Scene change detection,Unattended baggage detection, object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,trigger alarm output,audible warning,send email,trigger recording |
| Power | 12 VDC ± 20%, 1.2 A, max. 14 W,Ø5.5 mm coaxial power plug, PoE: IEEE 802.3at, Class 4, max. 14 W |
| Material | Aluminum alloy body |
| Dimension | 164.3 mm × 84.6 mm × 67.4 mm (6.5" × 3.3" × 2.7") |
| Package Dimension | 227 mm × 172 mm × 125 mm (8.9" × 6.8" × 4.9") |
| With Package Weight | Approx. 1130 g (2.5 lb.) |
| Storage Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 15 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | EIS,BLC,HLC,3D DNR |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1024 GB |
| Built-in Microphone | 2 built-in microphones |
| Audio | 1 input (line in), 3.5 mm connector, three-contact, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, three-contact, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 2 input, 2 output (max. 36 VDC, 30 mA) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 108.1°, vertical FOV 53.2°, diagonal FOV 132.8° 4 mm, horizontal FOV 87.6°, vertical FOV 46°, diagonal FOV 103.5° |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | F1.6 |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface,EZVIZ,ISAPI,SDK,ISUP,OTAP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 11, Plug-in free live view: Safari 12+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Not recommended: Safari 11+, Edge |
| Main Stream | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 20 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 20 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 20 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 20 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 20 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 20 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.264+/H.265+/H.265/H.264, Sub-stream: MJPEG/H.265/H.264, Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | No |