
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| RF | CE-RED: EN 301 489-1 V2.2.3, EN 301 489-17 V3.2.4, EN 300 328 V2.2.2, EN IEC 62311: 2020 |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | Channel 1: 1/2.7" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8 Progressive Scan CMOS" |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Channel 1: Color: 0.002 Lux @ (F1.0, AGC ON), Channel 2: 0.003 Lux @(F1.2, AGC ON) |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| DORI | 4/8 mm: Channel 1: D: 56.6 m, O: 22.4 m, R: 11.3 m, I: 5.7 m Channel 2: D: 239.4 m, O: 95 m, R: 47.9 m, I: 23.9 m 2.8/6 mm: Channel 1: D: 44.1 m, O: 17.5 m, R: 8.8 m, I: 4.4 m Channel 2: D: 183.4 m, O: 72.8 m, R: 36.7 m, I: 18.3 m |
| Basic Event | Motion detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,trigger recording |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.46 A, max. 5.5 W,Ø5.5 mm coaxial power plug |
| Material | Main body: Aluminum Alloy+plastic |
| Dimension | 457.8 mm × 72.9 mm × 72 mm (18.02" × 2.87" × 2.83") |
| Package Dimension | 547 mm × 146 mm × 109 mm (21.54" × 5.75" × 4.29") |
| With Package Weight | Approx. 920 g (2.03 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | mirror |
| Image Settings | saturation,brightness,contrast,sharpness,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Channel 1: 120dB; Channel 2: Digital WDR |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction |
| Privacy Mask | 8 rectangular privacy masks |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Built-in Microphone | 1 built-in microphone |
| Reset Key | Yes |
| Focal Length & FOV | 4/8 mm: Channel 1: horizontal FOV 83.6°, vertical FOV 44.6°, diagonal FOV 99.1° Channel 2: horizontal FOV 37.7°, vertical FOV 21°, diagonal FOV 43.5° 2.8/6 mm: Channel 1: horizontal FOV 106.1°, vertical FOV 56.8°, diagonal FOV 126.5° Channel 2: horizontal FOV 50.8°, vertical FOV 27.6°, diagonal FOV 59° |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | Channel 1: F6.0, Channel 2: F1.0 |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, WebSocket, WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF,ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),NVR |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,HCP |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | Channel 1: 50 Hz: 20 fps (1920 × 1080) 60 Hz: 20 fps (1920 × 1080) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160) 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for Main Stream |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Encryption Mode | WEP, WPA-EAP/WPA2-EAP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi Protocol | IEEE802.11b,IEEE802.11g,IEEE802.11n,IEEE802.11ac |
| Frequency Range | 2.4 GHz to 2.4835 GHz, 5.1GHz to 5.8 GHz |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz |
| Modulation | 802.11b: CCK, QPSK, BPSK, 802.11g/n: OFDM |
| Wireless Range | Up to 80 m (The performance varies based on actual environment) |