
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 2560 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F2.25, AGC ON),B/W: 0.005 Lux @ (F2.25, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| DORI | 1.16 mm: D: 23.2 m, O: 9.2 m, R: 4.6 m, I: 2.3 m 2 mm: D: 50 m, O: 20 m, R: 10 m, I: 5 m |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,alarm input and output,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, scene change detection,audio exception detection,defocus detection, unattended baggage detection,object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Decoding Mode | Support hardware decoding and software decoding |
| Display Mode | 20 display modes in total, Software decoding: fisheye view, 180 panorama view, 360 panorama view, 360 panorama + PTZ, 360 panorama + 3PTZ, 360 panorama + 6PTZ, 360 panorama + 8PTZ, 2PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye + 8PTZ, hemisphere, AR hemisphere, cylinder, Hardware decoding: fisheye view, 180 panorama view, 180 dual channel panorama, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, 4PTZ fusion |
| Power | 12 VDC ± 20%, 0.75 A, max. 9 W,two-core terminal block, PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 10 W |
| Material | Metal |
| Dimension | 213.73 mm × 199.67 mm × 137.57 mm (8.4" × 7.86" × 5.42") |
| Package Dimension | 255 mm × 255 mm × 190 mm (8.4" × 7.86" × 5.42") |
| With Package Weight | Approx. 1904 g (4.20 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Cable Length | 0.31 m (1.02 ft.) |
| Open Resources | Memory: 60 MB, Smart RAM: 800 MB, eMMC: 2 GB |
| Computing Power | 2 TOPS |
| Open Capability | HEOP 2.0 OpendevSDK |
| Deep Learning Structure | Caffe,TensorFlow,PyTorch |
| Programming Language | C,C++ |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 15 m |
| Supplement Light Number | 2 |
| IR Wavelength | 940 nm |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | saturation,brightness,contrast,sharpness,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Built-in Microphone | Yes,1 built-in microphone |
| Audio | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | 1 Reset Key |
| Indicator | Yes |
| Lens Type | Fixed focal lens, 1.16 and 2 mm optional |
| Focal Length & FOV | 1.16 mm: horizontal FOV 180°, vertical FOV 180° 2 mm: horizontal FOV 101°, vertical FOV 101° |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F2.25 |
| Depth of Field | 1.16 mm: 0.2 m to ∞ 2 mm: 1 m to ∞ |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ISUP, ARP, WebSocket, WebSockets, SIP |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP, Support for Session Initiation Protocol (SIP) for integration with Voice over IP (VoIP) systems, peer to peer or integrated with SIP/PBX |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,iVMS-4500,iVMS-5200,Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps/60 Hz: 30 fps: Fisheye View: 2560 × 2560, 2048 × 2048, 1280 × 1280 180 Panorama View: 2048 × 1536, 1920 × 1440 180 Dual Channel Panorama View: 2048 × 768, 1920 × 720 Panorama View: 2048 × 1536, 1920 × 1440 4PTZ View: camera 01/camera 02/camera 03/camera 04: 1024 × 768 Fisheye + 3PTZ View: camera 01: 2048 × 2048, 1024 × 1024 camera 02/camera 03/camera 04: 1024 × 768 4PTZ Fusion View: 2048 × 1536, 1600 × 1200 Fisheye + PTZ View: camera 01: 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720 camera 02: 2560 × 2560, 2048 × 2048, 1280 × 1280 |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps/60 Hz: 30 fps: Fisheye View: 720 × 720, 480 × 480 180 Panorama View: 640 × 480, 320 × 240 180 Dual Channel Panorama View: 640 × 480, 320 × 240 Panorama View: 640 × 360, 320 × 240 4PTZ View: camera 01/camera 02/camera 03/camera 04: 640 × 480, 320 × 240 Fisheye + 3PTZ View: camera 01: 720 × 720 camera 02/camera 03/camera 04: 640 × 480, 320 × 240 Fisheye + PTZ View: camera 02: 720 × 720 |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |