
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK, Ehome |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2 |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (256 GB), local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ |
| Power | Terminal block, 24 VAC ± 20%, 1.63 A, max. 25.6 W |
| Language | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, 5 streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password protection, pixel counter, watermark, IP address filter |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Material | Metal |
| Dimension | 521.3 mm × 110 mm × 169.2 mm (20.52" × 4.33" × 6.66") |
| Package Dimension | 598 mm × 402 mm × 273 mm (23.54″ × 15.82″ × 10.75″) |
| With Package Weight | Approx. 7.0 kg (15.43 lb.) |
| Image Sensor | 4/3ʺ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 7680 × 4320 |
| Min. Illumination | Color: 0.02 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Time | 1/25 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter. Blue glass module to reduce ghost phenomenon. |
| Lens Type | 50 mm, 85 mm |
| Focal Length & FOV | 50 mm, horizontal FOV 21.3°, vertical FOV 12.1°, diagonal FOV 24.4° 85 mm, horizontal FOV 12.6°, vertical FOV 7.1°, diagonal FOV 14.5° |
| Aperture | F2.0 |
| Lens Mount | Camera mount: M42 |
| Main Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265: 50Hz: 25fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 3 encoder tracks mode: H.264/H.265: 50Hz: 25fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592) 60Hz: 30fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592) |
| Sub-Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/MJPEG: 50Hz: 25fps (704 × 480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Third Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Fourth Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/ MJPEG: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Fifth Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/ MJPEG: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: no |
| Video Compression | Main stream/third stream: H.265/H.264 Sub-stream /fourth stream/fifth stream: H.265/H.264/MJPEG H.264+/H.265+: 1 encoder track mode: each stream supports 3 encoder tracks mode: No |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Baseline Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by alarm in |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Alarm | 3 inputs, 3 outputs (max. 24 VDC/VAC, 1 A max.) |
| Audio | 2 inputs (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium; 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium; 1 built-in speaker, 1 built-in microphone, mono sound |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/CVBS), only for adjustment |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| USB | USB 2.0, USB 3.0 |
| Fiber Optical | 1 FC fiber optical interface, SFP module, single mode, 20 km transmission distance, 1310 nm (TX) and 1550 nm (RX), 1.25 Gbps transmission rate |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 4 lines configurable Intrusion detection, up to 4 regions configurable Region entrance detection, up to 4 regions configurable Region exiting detection, up to 4 regions configurable Unattended baggage detection, up to 4 regions configurable Object removal detection, up to 4 regions configurable Scene change detection, audio exception detection, defocus detection |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4); RCM (AS/NZS CISPR 32:2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015); |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252 (Part 1): 2010+A1:2013+A2:2015); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); LOA (IEC/EN 60950-1); |
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU); REACH (Regulation (EC) No 1907/2006); WEEE (2012/19/EU); |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/8Kbps-48Kbps (PCM) |
| Audio Type | mono |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Satellite Positioning Detection | GPS |