
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, IEEE 802.1x port-based network access control, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (256 GB), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR ,Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200, Hik-Central |
| Web Browser | IE8+, Chrome31.0-44, Mozilla Firefox30.0-51, Safari8.0+ |
| Firmware Version | 5.5.62 |
| Image Sensor | 1/1.8ʺ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 140 dB |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Bracket, pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Focus | Auto, semi auto, manual |
| Lens Type | 2.8 to 12 mm and 8 to 32 mm optional |
| FOV | 2.8 to 12 mm: horizontal FOV 103.3° to 38.6°, vertical FOV 54.2° to 21.9°, diagonal FOV 124.2° to 44.3° 8 to 32 mm: horizontal FOV 42.5° to 13.4°, vertical FOV 23.4° to 7.7°, diagonal FOV 49° to 15.3° |
| Aperture | 2.8 to 12 mm: F1.2 8 to 32 mm: F1.6 |
| Lens Mount | Integrated |
| IR Range | 2.8 to 12 mm: up to 50 m; 8 to 32 mm: up to 100 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) ,60Hz: 60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Custom Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream/third stream/fourth stream/fifth stream/custom stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main stream support |
| H.265+ | Main stream support |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for main stream, sub stream, third stream, fourth stream, and fifth stream, and dynamic tracking |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In/ Triggered by video |
| Target Cropping | Yes |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS, distortion correction |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | No |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (up to 24 VDC 1A or 110 VAC 500 mA) |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/CVBS) |
| On-Board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port, 1 RS-485 interface (half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Counting | No |
| Exception Detection | Scene change detection, defocus detection |
| Audio Compression | No |
| Audio Bit Rate | No |
| Perimeter Protection | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Accuracy | Capture rate > 98% Vehicle moving direction recognition accuracy > 96% Mistaken capture rate < 2% (entrance/exit), < 5% (checkpoint) |
| No License Plate Detection | Yes |
| Motorcycle LPR | Yes (only applicable to checkpoint) |
| Allowlist and Blocklist | Max. 10,000 records |