
Hikvision
0,00 ₼
| RF | CE-RED: EN 301489-1 V2.1.1(BT or 2.4G); EN 301489-17 V3.1.1 (BT or 2.4G); EN 300328 V2.1.1 (BT or 2.4G); EN 62311:2008 (BT or 2.4G) |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP66: IEC 60529-2013 |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711(ulaw)/ (AAC-LC) |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0 Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°,tilt: 0° to 90°,rotate: 0° to 360° |
| DORI | 2.8 mm, D: 46 m, O: 18 m, R: 9 m, I: 4 m 4 mm, D: 57 m, O: 22 m, R: 11 m, I: 5 m |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)) |
| Linkage | Notify surveillance center,audible warning |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.6 A, max. 7.2 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection,*A switching adapter is included in the package. |
| Material | Front cover: Plastic, body: Plastic, bracket: Plastic |
| Dimension | 94.1 mm × 75 mm × 174.5 mm (3.7" × 3.0" × 6.9") |
| Package Dimension | 285 mm × 145 mm × 93 mm (11.2" × 5.7" × 3.7") |
| With Package Weight | Approx. 520 g (1.15 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | English, Ukranian |
| General Function | Heartbeat,mirror,password protection,anti-banding |
| Supplement Light Type | IR,White Light |
| Supplement Light Range | IR: up to 30 m White Light: up to 30 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Image Settings | Saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Built-in Microphone | 1 built-in microphone |
| Built-in Speaker | Max. power consumption: 2 W, max. sound pressure level: 10 cm: 97 dB. |
| Reset Key | Yes |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 109°, vertical FOV 61°, diagonal FOV 125° 4 mm, horizontal FOV 79°, vertical FOV 43°, diagonal FOV 93° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.6 |
| Depth of Field | 2.8 mm: 1.1 m to ∞ 4 mm: 1.2 m to ∞ |
| Security | Password protection, complicated password, watermark, basic and digest authentication for HTTP, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, security audit log, host authentication (MAC address) |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTCP, RTSP, NTP, IGMP, IPv4, IPv6, UDP, QoS, UPnP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Client | iVMS-4200 |
| Web Browser | Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 768 x 432) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 768 x 432) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (768 × 432) 60 Hz: 30 fps (768 × 432) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264, Sub-stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 4 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Encryption Mode | WPA-EAP/WPA2-EAP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi Protocol | IEEE802.11b,IEEE802.11g,IEEE802.11n,IEEE802.11ax |
| Frequency Range | 2.4 GHz to 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz,Only 802.11n supports 40MHz |
| Modulation | 802.11b: DBPSK, DQPSK, CCK 802.11g: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM 802.11n: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM 802.11ax: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM |
| Transfer Rate | 802.11b: up to 11 Mbps 802.11g: up to 54 Mbps 802.11n: up to 150 Mbps 802.11ax: up to 114 Mbps |
| Wireless Range | Up to 120 m (The performance varies based on actual environment) |
| Antenna | 1 Antenna |