
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 128 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-5200, iVMS -4500 |
| Web Browser | IE 8+, Firefox 30+, Safari 8.0+ web browser |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Preset, Patrol Scan, Pattern Scan, Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Dimensions | 513.2 × 169 × 308 mm (20.2"× 6.65" × 12.13") |
| Protection Level | IP68 Standard; TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 100 VAC to 240 VAC & PoE+ (IEEE802.3at class4) Max. 25 W |
| Working Temperature | Temperature: Outdoor: -40°C to 60°C (-40° F to 140° F) |
| Working Humidity | ≤ 95% |
| FOV | Horizontal field of view: 59.8° to 2.0° (wide-tele) Vertical field of view: 33.6° to1.1° (wide-tele) Diagonal field of view: 68.6° to 2.3° (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 4.4 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.5 to F4.5 |
| Focal Length | 5.7 mm to 205 mm, 36× Optical |
| Image Enhancement | HLC/BLC/3D DNR/Defog/EIS/Regional Exposure/Regional Focus |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Alarm Output | 1-ch alarm output |
| Alarm Input | 1-ch alarm input |
| Audio Input | 1-ch audio input |
| Audio Output | 1-ch audio output |
| Network Interface | 1× RJ45 10 M/100 M Ethernet interface |
| H.264+ | Support |
| H.265+ | Support |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.265 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Bitrate | 256 Kbps to 16384 Kbps |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bitrate | 256 Kbps to 16384 Kbps |
| SVC | Support |
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @(F1.5, AGC ON) B/W: 0.0002 Lux @(F1.5, AGC ON) 0 Lux with IR |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Gain | Auto/Manual |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 12× |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | DWDR |
| Basic Event Detection | Motion Detection, Video Tampering Detection, Alarm Input, Alarm Output |
| Smart Detection | Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Audio Exception Detection |
| ROI | Main stream, sub-stream and third stream respectively support two fixed areas. |
| Presets | 255 |
| Park Action | Yes |