
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0 to 44, Firefox 30.0 to 51, Safari 8.0+ |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Material | Aluminum alloy, PC, PC+ABS |
| Dimensions | Φ 130.7 mm × 101.7 mm (Φ 5.15" × 4.00") |
| Protection Level | IP66 Standard, IK 10, Surge Protection, ±2kV Line to Gnd, ±1kV Line to Line, IEC61000-4-5 |
| Power | 12 VDC (Max. 10.9 W, including Max. 4.2 W for IR) PoE 802.3af (Max. 12.2 W, including Max. 4.2 W for IR) |
| Working Temperature | -20°C to 60°C (-4°F to 140°F) |
| Working Humidity | ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 100.5° to 32.6° (Wide-Tele) Vertical field of view: 52.8° to 18.3° (Wide-Tele) Diagonal field of view: 120.2° to 37.5° (Wide-Tele) |
| Zoom Speed | Approx. 2 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.6 to F2.7 |
| Focal Length | 2.8 mm to 12 mm, 4× optical zoom |
| Image Enhancement | 3D DNR, EIS, Regional Exposure, Regional Focus |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Audio Input | 1-ch audio input (mic in/line in) 1 built-in microphone |
| Audio Output | 1-ch audio output (line out) 1 built-in microphone |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet, PoE |
| H.264+ | Yes |
| H.265+ | Yes |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bitrate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bitrate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 160 Kbps(MP2L2) |
| SVC | Yes |
| Image Sensor | 1/3" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON) B/W: 0.001 Lux @(F1.6, AGC ON) 0 Lux with IR |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Gain | Auto/Manual |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | 120 dB WDR |
| Basic Event Detection | Motion Detection, Video Tampering Detection, Exception |
| Smart Detection | Face Detection, Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Object Removal Detection, Unattended Baggage Detection, Audio Exception Detection |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Main stream, sub-stream, and third stream respectively support four fixed areas. |
| Movement Range (Pan) | 0° to 355° |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 100°/s, Preset speed: 100°/s |
| Movement Range (Tilt) | From 0° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 100°/s Preset Speed: 100°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Power-off Memory | Yes |
| IR Distance | 20 m |
| Smart IR | Yes |