Hikvision
0,00 ₼
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. ,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Web Browser | IE 8-11,Chrome 31+, Firefox 30+, Microsoft Edge 41.16299.726.0 |
| Aperture Range | F1.5 to F2.7 |
| FOV | Horizontal field of view: 100.5° to 32.6° (wide-tele) ,Vertical field of view: 52.8° to 18.3° (wide-tele) ,Diagonal field of view: 120.2° to 37.5° (wide-tele) |
| Focal Length | 2.8 to 12 mm, 4 × optical zoom |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 2 s (optical lens, wide-tele) |
| Image Enhancement | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Channel Bandwidth | 20/40MHz |
| Frequency Range | 2.4 to 2.483GHz |
| Protocol | DSSS/OFDM |
| Security | 64/128-bit WEP,WPA/WPA2,WPS |
| Transfer Rates | 11b:11Mbps; 11g:54Mbps; 11n:150Mbps |
| Wireless Range | 50 m |
| Wireless Standards | IEEE 802.11 b/g/n |