
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Version 19.12, Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| User/Host | Up to 32 users; 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2/1.3, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, HikCentral Pro, Hik-Connect |
| Web Browser | Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 11+, IE11 |
| Power | 12 VDC, Max. 24 W; PoE (802.3at) |
| Dimension | Ø 156.4 mm × 142.1 mm (Ø 6.16" × 5.59") |
| Material | Metal |
| Operating Condition | -30 °C to 65 °C (-22 °F to 149 °F). Humidity 90% or less (non-condensing) |
| General Function | Mirror, password protection |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.3, AGC ON), B/W: 0.001 Lux @ (F1.3, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/1 to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 10x optical, 16x digital |
| Slow Shutter | Yes |
| Focal Length | 2.8 to 28 mm |
| FOV | Horizontal FOV 108° to 19.8°, vertical FOV 56.4° to 11.5° |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Aperture | Max. F1.3 |
| Zoom Speed | Approx. 6.0 s |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | IR Distance: up to 50 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 55 dB |
| Defog | Digital Defog |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks, mask color or mosaic configurable |
| Regional Focus | Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 256 GB |
| Built-in Microphone | 1 built-in microphone |
| Built-in Speaker | 1 built-in speaker |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Alarm | 1 input, 1 output |
| Power Output | 12 VDC, max. 0.7 W |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception, alarm input and output |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection, audio exception detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture, audible warning, white light flashing, and PTZ actions (such as preset, patrol scan) |
| EMC | FCC SDoC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 62368-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017); |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013) |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32-192 Kbps (MP2L2)/16-64 Kbps (AAC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Face Capture | Detects up to 30 faces simultaneously. Supports detecting, capturing, grading, selecting of face in motion, and outputs the best face picture of the face |
| Movement Range (Pan) | 355° |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 90° |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 60°/s; preset speed: 60°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 50°/s, preset speed 50°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | Yes |
| Park Action | Preset, patrol scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset, patrol scan, dome reboot, dome adjust, auxiliary output |
| Power-off Memory | Yes |