
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Edge 16.16299+ |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Notify Surveillance Center, Upload to FTP, Send Email, Trigger Recording, Recording Linkage, and Alarm Input, and Audio Visual Alarm etc. |
| Alarm | 1-ch alarm input and 1-ch alarm output |
| Audio | 1-ch audio input, 1-ch audio output |
| Dimensions | Φ 180 mm × 239.5 mm (Φ 7.09" × 9.43") |
| Protection Level | IP66 Standard, 4000 V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 12 VDC, 2.0 A and PoE (802.3 at), 42.5 to 57 VDC, 0.6 A, class4 Max.: 18 W |
| Working Environment | -30°C to 65°C (-22°F to 149°F) |
| Zoom Speed | Approx. 3.6 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.6 to F3.5 |
| Focal Length | 4.8 mm to 120 mm, 25× optical zoom |
| Field of View | Horizontal field of view: 59.5° to 2.6° (wide-tele); Vertical field of view: 35.7° to 1.5° (wide-tele); Diagonal field of view: 66.6 to 3.0° (wide-tele) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (2560 × 1440, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60Hz: 30fps (2560 × 1440, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| H.264+ | Yes |
| H.265+ | Yes |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG, Third Stream: H.265/H.264/MJPEG, |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bitrate | 256 Kbps to 16384 Kbps |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bitrate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 160 Kbps(MP2L2) |
| 3D DNR | Yes |
| Image Sensor | 1/2.5" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON); B/W: 0.001 Lux @(F1.6, AGC ON) |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Gain | Auto/Manual |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 programmable privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | 120 dB |
| BLC | Yes |
| HLC | Yes |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 160°/s, Preset speed: 160°/s |
| Movement Range (Tilt) | From 0° to 90° (auto-flip) |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 120°/s, Preset Speed: 120°/s |
| Proportional Zoom | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| 3D Positioning | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust/Aux Output |
| Basic Event | Motion Detection, Alarm Input, Alarm Output, Video Tampering Detection, Exception |
| Smart Event | Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Object Removal Detection, Unattended Baggage Detection, Audio Exception Detection |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Main stream, sub-stream, and third stream respectively support four fixed areas. |